#Genel

iGaranti’nin GarantiOne’a dönüşümü, peki neden?

Dijitalin öneminin tam anlamıyla fark edildiği günümüzde bankaların dijital içerisinde kendileri ve rakipleriyle olan savaşı sürmeye devam ediyor.

Mobil bankacılık sektöründe ilkleri gerçekleştirmeye çalışan bankalardan birisi olan Garanti geçtiğimiz yıllarda herhangi hiçbir işlemden herhangi bir ücret talep etmeyen mobil bankacılık sistemi olan iGaranti’yi geliştirmiş ve büyük kampanyalarla bu uygulamayı müşterilerine sunmuştu.

iGaranti hatırlayabileceğiniz gibi ”paranı senden çok düşünen biri” mottosuyla tanıtılmış ve bu perspektifte geliştirilmeye çalışılmıştı.

igaranti

Uygulama müşteriye hesap durumu ve istatistiğine göre online önerilerde bulunması yönüyle ( ay sonun yaklaşıyor daha dikkatli olmalısın, paranı şu konuda değerlendirebilirsin gibi) bir ilkti. Ayrıca iGaranti üzerinden yapılan işlemlerde hiçbir ücret alınmıyordu ( havale, eft, kredi kartı) bu yönüyle de Garanti Bankası müşterilerin dijitale kayması için onları tetikliyordu. Sonunda bu yöntem işe yaradı ve iGaranti kullanıcı sayısı hızla artış gösterdi ancak iGaranti hakkında diğer yönde eleştiriler de mevcut örnek olarak ”iGaranti ismiyle Android kullanıcılarını karşısına aldığını söyleyenler, ilk reklam filminde Mazhar Alanson’u Steve Jobs’a benzer şekilde reklam ettiklerini dolayısıyla bunun büyük bir hata olduğunu söyleyenler ve dahası…

Ancak tüm bunlara rağmen iGaranti hiçbir hesap işletim ücreti ve bankacılık ücreti almadan müşterilerine hizmet sunması yönüyle de dijitalde Türkiye’deki bankalar arasında bir ilki gerçekleştirdi.

Ancak biliyorsunuz ki dijital mecrada zamana ayak uyduramayan ve yenilik yapamayan her şey yok olmaya mahkumdur. Garanti’nin klasikleşmiş ve uzun süredir herhangi bir değişim içermeyen iGaranti’si hakkında değişim düşüncelerine dalmış olması oldukça normal, bu düşünce süreci öylesine derin ve ve uzun geçmiş olmalı ki Garanti ürününü tamamiyle değiştirdi, yok etti ve yenisini tanıttı.

GarantiOne uygulaması içerisinde iGaranti’den edinilen tecrübeleri ve bunun yanısıra yeni bir politikayı barındırıyor, ” gence hizmet ” politikası. Bütün işlemlerin ücretsiz ilerlediği GarantiOne’da yeni hedef kitle dijitali daha çok kullanan kitle yani 18-25 yaş arası gençler.

Peki Garanti neden çemberi daralttı?

iGaranti’yi yükleyen her kullanıcısı için ücretsiz hizmetler ve fırsatlar sağlayan Garanti’nin çemberi 18-25 yaş olarak daraltmış olması bazı müşterileri rahatsız etti ancak şunu da hatırlatalım ki 25 yaşından büyük olsanız bile eğer önceden iGaranti kullanıcısı iseniz GarantiOne kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Yeni müşteriler için çemberin daralmış olmasının sebebi ise bize göre doğru hedef kitle ve buna göre stratejilerle ilerleyebilmek örnek olarak;

Garanti, gençlere özel olarak uygulamayı indirenlere 1GB internet hediye ediyor bu tam bir genç kampanyası bu ve bunun gibi kampanyalarla hedef kitleye yönelik stratejiler uygulanacak ve daha yüksek bir başarı elde edilebilecek iGaranti’de ise durum dijital ortamı kullanan bütün müşterileri kapsıyordu ve çok geniş bir kitle olduğu için yönetmesi ve kitlenin davranışını belirlemek zor olabiliyordu şimdi ise her şey daha kolay.

Bir de blogu var,

GarantiOne web sitesinden bir de blog yayıncılığı yapmakta blogda  GarantiOne’ın tanıtımının yanısıra Kanada Başbakanı Justin Trudeau’yu neden çok seviyoruz, İstanbul’daki kahve mağazaları gibi içerikler de yer almakta.

garantione blog

Bu saatten sonra ne olacak?

Çember daraltıldı, hedef kitleyi yönetmek kolaylaştı, uzun süredir yenilik gerçekleştirmeyen bir banka uygulaması tamamen yenilenmiş oldu ve tanıtımları yapılıyor.

Görünürde her şey çok olağan ve olması gerektiği gibi ilerlemekte ancak elbette müşteri geri bildirimleri bu aşamada çok daha önemli ancak belirtmeliyiz ki yeniliğe birden ayak uydurmak kolay olmayabiliyor dolayısıyla ilk geri bildirimlerin çoğu genelde olumsuz yorumlardan oluşmakta dolayısıyla GarantiOne’ın gidişatını yaptığı kampanyalar, daha doğrusu diğer bankalar gibi benzer ( örn: Burger King’de %15 indirim) sıradan kampanyalar yapıp yapmaması belirleyecek. Hep beraber göreceğiz.

 

YORUMLAR