#Genel

İlk Uçan Araba Aeromobil, Monaco Süper Araba Fuarı’nda!

  O ne bir kuş, ne de bir uçak. Aeromobil, bir uçan araba. Uzun yıllardır süregelen bilim kurgu filmlerinde, dahası çizgi filmlerde yerini çoktan almış olan uçan arabaları günümüz teknolojisi ile günlük hayatta da görmek mümkün olacak gibi gözüküyor!

Son birkaç yıldır internet ortamında devamlı gündeme gelen uçan arabaların Monaco Süper Araba Fuarı’nda ortaya çıkması ile gözler Monaco’ya çevirildi. İşin aslına bakacak olursak Aeromobil 1.0, 1990-1994 yılları arasında Stefan Klein tarafından çalışmalarına başlanmış, lakin belli başlı bir sonuca ulaşamamış olan bir uçan araba programı.

Çizgi filmler Klein’ı etkilemiş olsa gerek!

Dönemin şartlarına bakıldığında, Klein tarafından böyle bir projenin düşünülmesi ve hayata geçirilmeye çalışılması büyük bir takdiri hak ediyor. Ortaya attığı Aeromobil 1.0 projesi sonrası, çalışmalarını daha da genişletebilmek adına uzun bir sessizliğe gömülen Klein, 15 yıl sonra 2010 yılında karşımıza Aeromobil 2.0 ile çıktı. Aeromobil 2.0, bir önceki sürümü olan Aeromobil 1.0’a göre daha verimli ve görünüm olarak uçaktan çok futuristik bir arabaya benziyor.

Aeromobil 2.0‘dan sonra uçmaya daha hazır olan bu prototip araç, Aeromobil 2.5 versiyonuyla yeryüzünden ilk ayrılışını resmi olarak yapıyor. Aeromobil 2.5 üzerindeki çalışmaların tamamlandığı 2013 yılında uçan arabalar halen hayal iken, aynı yıl içerisinde havada bir arabanın uçabilmesi gibi bir gelişme Aeromobil takımını bir hayli motive etmiş olacak ki, 2014 yılından beri üzerinde çalışılan son prototip Aeromobil 3.0 hem görünüş, hem de performans olarak eski versiyonlarının oldukça üzerinde bir noktada bulunuyor.

Aeromobil’in 25 senede katettiği yol gerçekten inanılmaz! 90’lı yıllarda teknolojinin şimdiki kadar gelişmediğini düşünecek olursak günümüz teknolojisi sayesinde başta Klein olmak üzere tüm Aeromobil ekibinin bundan sonra neler yapabileceğini düşünmek gerçekten heyecan verici!

Monaco Süper Araba Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkan Aeromobil 3.0’a ilgi oldukça fazla gözüküyor ki takdir ederseniz her gün uçan araba görmek alışılagelmiş bir durum değil! Aeromobil, şimdiden 2020 yılı için siparişlerini almaya başladı; bu da demek oluyor ki, havada uçan araba görmeye, dahası trafik derdinden kurtulmaya 2020 yılında başlayacağız!

Böylesine üstün özelliklere sahip Aeromobil, ileride Ferrari’den, Porsche’dan veya Lamborghini’den daha fazla talep alacağa benziyor. Beklentilerin fazla olduğu bu yolda Klein ve ekibine sonsuz başarılar diliyoruz!

ETİKETLER
YORUMLAR