#Mobil

Instagram hala Instagram mı? Canlı yayın özelliği geliyor

Evet çağımızın iletişim ortamı yeni medya uygulamaları hakkında haberler yazıyoruz ve biliyoruz ki dijital medyanın ürünleri ( özellikle mobil uygulamalar) çok hızlı form değiştirebilir, yenilik kazanabilirler zaten dijital medyayı diğerlerinden ayıran ana özelliği de bu oluyor.

Ancak konu Instagram olunca değişim kelimesi az bile kalabiliyor, Ekim 2010’da kurulduğunda kullanıcıların fotoğraflarını filtreleyerek birbirleriyle paylaşmasını sağlayan basit ama işlevsel bir uygulamaydı, kısa sürede popülarite kazanarak bütün dünyaya yayılmaya başladığında Facebook, Instagram’ın potansiyelini fark ederek Nisan 2012’de Instagram’ın reddedemeyeceği 1 milyar dolarlık bir satın alma teklifi götürdü ve nitekim Instagram’ı satın aldı.

O günden itibaren Instagram kendi içerisinde ve dışarıda bir çok hızlı değişime uğradı ve form değiştirdi, önce şirket içi çalışma şekillerinde değişiklikler ardından tasarımsal değişiklikler derken kullanıcı sayısını hızla artırmaya devam etti ve artık dünyanın en etkili sosyal ağlarından birisi.

Buradan değişimlerin uygulamaya ne kadar iyi geldiği anlaşılıyor ancak dikkatli ilerlemek lazım, son aldığımız habere göre Instagram’a canlı yayın özelliği geliyor. Canlı yayın özelliğiyle uygulamanın kurulma amacı ve kişiliği daha da derinden ciddi bir değişime uğrayacak bu ona iyi gelecek mi gelmeyecek mi şimdilik bilemiyoruz ancak biz bu duruma biraz şüpheyle yaklaşıyoruz diyebilirim çünkü Instagram artık 2010’da kurulan Instagram’dan çok çok farklı!

Canlı yayın özelliği ise şuanda Rusya’da test ediliyor görüntüde Instagram’ın Periscope benzeri bir canlı yayın tasarımı yaptığı ve Go Insta! butonuyla kullanıcıyı yayına aldığı görülmekte.

instagram canlı yayın

Instagram canlı yayın özelliğinin bir kaç ay içerisinde başta ABD ve Rusya’da ardından Avrupa ülkelerinde bir güncellemeyle yayımlanacağını düşünüyoruz bu özelliğin ne kadar başarılı olup olamayacağı konusunda bir fikir yürütemeyebiliriz ancak Instagram’ın kuruluş felsefesiyle bağdaşmayan değerler içerdiği konusunda düşünceye sahibiz.

 

YORUMLAR