#Genel

iOS 10 ile neler değişecek?

iOS 7 ile iOS’da devrim niteliğinde gelişmeler yaşanmıştı, iOS 9 ile bu devrim kendini yeniledi ve şimdi sırada yepyeni özellikler beklediğimiz iOS 10 bulunuyor, henüz yayınlanmadı ancak özelliklerini birkaç gün önce Apple WWDC 2016 etkinliğinde duymuştuk, şimdi sizler için derlediğimiz iOS 10’un bazı özelliklerine bakalım;

1-) Yepyeni bir tasarım

iOS 10 diğer iOS sürümlerinden çok farklı bir tasarımla karşımıza çıkıyor, keskin çizgiler yerine yuvarlak köşeli bildirimler, renk segmentleri yumuşatılmış ve kolaylık hissiyatı veren bir tasarım yaratılmaya çalışılmış. Beyaz arka planın üzerinde keskin olmayan yumuşak bir fontla yazılar yazılmış ve her açıdan kullanıcıya samimi bir izlenim vermek istenmiş.

iOS 10

2-) Daha kullanışlı bir kilit ekranı

iOS 10’da ilk gözünüze çarpan özelliklerden biri yenilenen ve daha kullanışlı hale gelen kili ekranı olacak. Özellikle kilit ekranında 3d touch özelliğini kullanarak uygulamalara daha kolay erişebileceksiniz ve 3d touch kullanarak kilit ekranında daha zengin bildirimler görebileceğiz. Telefonunuzu açmanıza gerek kalmadan kilit ekranından gelen bir maili veya mesajı  rahatlıkla cevaplayabileceksiniz, Apple bu yenilenen özelliklerle bize zaman kazandırmaya çalışmış gibi görünüyor.

kilit ekran

3-) 3D Touch kullanım alanları artacak

iPhone 6S ile hayatımıza giren 3D Touch özelliği ekrana uygulanan baskıyı algılayarak bunu özelliğe dönüştüren bir sistemdi. iOS 10 ile 3d Touch’a yeni özellikler eklenecek ve böylelikte 3D Touch kullanım alanları artacak.

iOS 10

4-) Olayları algılayan fotoğraflama

iPhone’unuzda en fazla kullandığınız uygulamalardan birisi olan Fotoğraflar uygulaması daha akıllı bir altyapıyla çalışmaya başlayacak, çektiğiniz fotoğrafları istediğiniz takdirde algılayarak mesela geçen hafta plajda çekmiş olduğunuz aile fotoğraflarınızı ”plajdaki anılarım” şeklinde bir araya getirerek albümleştirebilecek, yeni Fotoğraflar uygulaması otomatik olarak sahne algılaması yaparak düzgün bir derleme oluşturacak.

[haber id=”1292″]

5-) Yepyeni bir Apple Müzik geliyor

Yepyeni bir tasarım ve harika özelliklerle sıfırdan tasarlanmış bir Apple Müzik iOS 10’da karşımıza çıkacak. Apple yazılım bölümü yöneticisi Eddy Cue şöyle söylüyor; iOS 10’da müziği işletim sisteminin merkezine oturttuk, karmaşık tasarım ortadan kaldırıldı.

Yani anlaşıldığı gibi iOS 10 ile çok farklı, kullanışlı bir Apple Müzik uygulaması bekliyoruz.

apple music

iOS 10’u konu alan daha çok içerik hazırlıyoruz, iOS 10 ile ilgili gelişmeleri Dijitolog’dan takip edebilirsiniz.

 

 

 

YORUMLAR