#Genel

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus hakkında her şey

Dün Apple için ve teknoloji dünyası için tarihi anlardan birisi yaşandı, Apple San Francisco’da düzenlediği tanıtım konferansında yeni iPhone 7, iPhone 7 Plus ve Apple Watch Seri 2’yi, AirPods kulaklıkları ve daha birçok ürününü tanıttı.

Ancak bunlar arasında tahmin edersiniz ki en çok merak edilen ve beklenen ürün yeni iPhone serisi idi. Apple tasarım departmanı şefi Jonathan Ive iPhone 7 için bu güne kadar yaptığımız en iyi iPhone ifadesini kullandı ancak hatırlatalım ki bu ifadeyi her yeni çıkan iPhone için kullanıyorlar.

Şimdi iPhone 7’yi tüm zamanların en iyi iPhone’u yapan özelliklerine gelelim;

Beklenen oldu, iPhone suya ve toza karşı dayanıklı!

Aslında bu teknoloji uygulamada biraz geç kalındığı düşünülen Apple sonunda iPhone 7’lerde IP67 sertifikasına sahip dayanıklılığı yani 1,5 metre derinliğe kadar su geçirmez ve toza dayanıklılık özelliğini uyguladı. Bunun dışında iPhone 7 serisi çok daha dayanıklı ve çizilmesi oldukça zor olan bir ekran teknolojisine de sahip.

iPhone 7 suya dayanıklı

Ayrıca iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’da Home tuşu yüksek kuvvete karşı yani basınca karşı çok daha dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış tabiki bir de Taptic Engine konusu var; Taptic Engine geri bildirim veren bir titreşim teknoloji bu teknoloji Apple daha önce Apple Watch’da kullanmıştı şimdi ise iPhone Home tuşunda kullanıyor yani Home tuşuna bastığınızda size dokunsal geri bildirimle iletiyor olacak elbette bu tuş Touch ID özelliğine de sahip.

iPhone 7 taptic engine

Daha renkli ve daha karanlık!

iPhone 7 serisi size daha renkli bir deneyim sunmak üzere tasarlandı zaten konferansta ilk tanıtımı yapılan iPhone modeli bu zaman kadar görülmemiş şekilde tamamen siyah bir tasarımdı, siyah tasarım ise normal siyah ve jet siyah olmak üzere ikiye ayrılıyor elbette bu rengin dışında gri, altın sarısı ve altın pembe renkleri de sunulacak ancak söylediğimiz gibi en çok dikkat çekecek renk kesinlikle siyah iPhone!

siyah iPhone 7

Kum püskürtme yöntemiyle işlenmiş alüminyumdan üretilen yeni siyah model, mat bir dokuya sahip. Parlak simsiyah yüzey ise dokuz aşamalı son derece hassas bir anodizasyon ve cilalama işleminden geçiyor.

2 kat daha hızlı iPhone ve daha uzun pil ömrü!

iPhone 7 bir önceki model iPhone’a göre(iPhone 6S) yeni A10 Fusion Çip ile 2 kat daha hızlı performans sunuyor bunun yanında işlemci pili o kadar verimli kullanıyor ki telefon hızlı olmasına karşın pil ömrü daha uzun.

iphone-7-islemci

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kamera kalitesi/farkı

Tahmin edersiniz ki iPhone 7 serisi bu zamana kadar ki en iyi kamera kalitesini sunuyor sadece kalite artışı mevcut değil teknik açıdan özellikle iPhone 7 Plus çok daha gelişmiş bir teknoloji olan çift kamera teknolojisini kullanıyor. Çift kamera teknolojisi otomatik olarak derinliği algılayan ve ortamdaki ışık oranına göre gereken kamerayı kullanan bir teknoloji.

Bunun dışında arka kamera 12MP ve görüntü stabilizasyonu özelliğine sahip iPhone’lar ile ilgili megapiksele takılmamanızı hatırlatmak isteriz çünkü yeni iPhone’da bir görüntü işleme işlemcisi bulunmakta bu sayede çok kaliteli fotoğraflar elde edilebiliyor. Ayrıca bir sürpriz ile karşı karşıyayız yeni kamerada ƒ/1.8 diyafram bulunmakta bu şu anlama geliyor; lens eski iPhone kameralarına göre 2 kat daha fazla ışık alabiliyor ve daha karanlık ortamlarda daha kaliteli fotoğraflar elde edilebiliyor.

[haber id=”1890″]

Sesden haber verelim…

Çok dillendirilmeyen fakat bir o kadar önemli bir ayrıntı olan ses kalitesi iPhone 7’de her şeyin 2 katına yükseldiği gibi o da 2 katında! iPhone 7’de iPhone 6S’e göre 2 kat daha yüksek ses performansı alabileceksiniz. Bunun dışında bir sürpriz daha var o da stereo ses sistemi, üst ve altta bulunan çift hoparlör sistemiyle bu deneyimi alabileceksiniz.

iPhone stereo ses

Fiyatlar ne durumda?

Geldik en merak edilmeyen ve bir o kadar da merak edilen kısıma iPhone 7 ve iPhone 7 Plus fiyatları tahmin edeceğiniz üzere hiç de cüzi değil iPhone 7  649 dolardan, iPhone 7 Plus ise 749 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. Elbette depolama arttıkça fiyat da artış gerçekleşiyor. Yeni iPhone modellerinin ön sipariş tarihi 9 Eylül, sevkiyat tarihiyse 16 Eylül ancak ülkemizde Ekim ayında satılacağı tahmin edilmekte.

Sizin de iPhone 7 hakkında düşünceleriniz ve yorumlarınız varsa lütfen bizimle paylaşın.

YORUMLAR