#Genel

iPhone SE’nin Üretim Maliyeti 450TL

IHS tarafından parçaları ayrılan iPhone SE’nin Apple firmasında üretim maliyetinin ne kadar olduğunu tek bir kalemde hesaplayarak açıkladı. Apple’ın ürünleri tüm kullanıcılar tarafından pahalı seviyede olduğu kabul edilir seviyede. Fakat şu an ortaya çıkan yeni hesaplama biraz daha düşündürücü durumda. Nedeni ise IHS’ye ve Teardown and Cost Benchmarking Service’in araştırmalara göre iPhone SE’nin Apple’a maliyeti sadece 160 Dolar, Bu rakam Türkiye parası ile birlikte 450 TL’ye ulaşıyor.

iphone-se-colors[1]

160 Dolar’a üretimi yapılan ürünün 16 GB’lık versiyonun parçalarına ayıran IHS, Tüm parçalarının toplam olarak 156.20 Dolar olduğunu net bir şekilde vurguladı. Ürünün en pahalı parçalarından bir tanesi, 20 Dolar değerin olan Gorilla Glass ekran koruma teknolojisine ait durumda. IHS’nin yapmış olduğu araştırmalara göre Apple, A9 işlemcisi için 22 Dolar, Qualcomm’un yongası için 15 Dolar ödemiş oldu. Ürünün lityum-iyon bataryasının firmaya maliyeti ise 2.15 Dolar.

Ekran%20Resmi%202016-04-05%2011_52_25[1]

IHS’nin analistlerinden bir tanesi olan Wayne Lam, Apple’ın iPhone SE’nin satış oranını yükselmesi için toplam kar marjını çok fazla düşünmediğini, Birçok kişinin 16 GB model yerine 64 GB’lik versiyona yöneldiğinin altına çizdi. Yine IHS’nin fiyat belirleme uzmanlarından Andrew Rassweller ise iPhone SE’yi firmanın amiral gemi modellerinin karışımı olarak vurguladı. Yukarıda yapılan raporlamalar ürünün donanımsal açıdan ne kadar fiyata geldiğini açılıyor. Bu fiyata pazarlama, tedarik ya da vergilendirme gibi ücretler bulunuyor.

YORUMLAR