#Genel

İran ulusal kapalı internet ağını kuruyor

İlk olarak 2010 yılında öne sürülerek hükümet tarafından kabul edilen ve 2015 yılında tam anlamıyla hayata geçirilmesi planlanan İran ulusal kapalı internet ağı projesinde birinci aşamanın sonuna gelindiği açıklandı.

Hükümetin yaptığı açıklamaya göre; ” İslami içeriğin yayılacağı ve dijital farkındalığı artıracak”  milli bir internet ağı kurulması hedefleniyor. Yerel medya kaynaklarının yaptığı açıklamaya göre vatandaşların özel yaşamına saygı gösterileceği söyleniyor ancak madem vatandaşların özel yaşamına saygı gösteriliyor o halde neden bir ülke kapalı internet ağı geliştiriyor?

Bizim sorduğumuz gibi bu soruyu soran Article 19 isimli bir insan hakları kuruluşu bu yılın başında yayınladığı raporda  “İran’ın medeni, siyasi, dini ve etnik temelde insan hakları ihlalleri göz önüne alınınca, ulusal internet gibi projeler özellikle endişe verici” ifadeleri yer almakta.

Ancak İran kararında kesin ve dünyadan izole edilmiş bir kapalı internet ağını tam anlamıyla hayata geçirmek için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor, bu arada belirtmek isteriz ki dünyada en çok VPN  kullanan ülkelerden birisi de İran.

İran mahmud vaezi

Kapalı ulusal internet ağının en büyük destekçisi İletişim ve Teknoloji Bakanı Mahmud Vaezi

Peki nasıl bir internet deneyimi sunulacak?

Belirttiğimiz gibi İran’da ulusal ve kapalı bir internet ağı kuruldu peki bütün bunlar ne demek? En basitinden örnek vermek gerekirse Facebook, Twitter ve diğer global sosyal medya siteleri İran ulusal internetinde yer almıyor sadece yerel olarak tahmin edersiniz ki ”İran Hükümeti tarafından onaylanmış” sosyal mecralara erişim sağlanacak.

Hükümet bütün bunları İslam’ı internet aracılığıyla yayarken vatandaşlarına hızlı, kesintisiz ve ucuz bir internet hizmeti sunmayı amaçladıklarını belirtiyor fakat söylediğimiz gibi dünya çapındaki insan hakları kuruluşları hatta İran’daki muhalifler bu konuda hükümetle aynı fikirde değil, ulusal insan hakları kuruluşları bu projenin vatandaşların özel hayatını tehdit ettiğini ve hükümet tarafından vatandaşlara yapılan baskının artırdığını düşünüyorlar.

YORUMLAR