#İnternet

İsveç’ten Tüm Dünyaya Açık Telefon Hattı Kampanyası

İsveç tarafından yapılan yeni çalışmalar sonucunda hem turizm açısından hem de ülkesinin çok daha fazla dile getirecek bir çalışma sürecinde bulundu. İlk kez bir ülke kendisine özel bir telefon numarasına sahip olmuş durumda. İsveç, Günümüzden 250 yıl öncesinde dünyada ilk defa, Sansürü ortadan kaldıran kanuna ana yasasında yer veren ülke oldu. Bu durumu 250. Yıl dönümü olarak kutlatmak adına hata geçirmiş odluğu projede yeni bir ilke imza attı.

Gerçekleştirilen The Swedish Number adlı kampanyanı video ile tanıtımı yapıldığı projede +46 771 793 336 numaraya arayan kişiler, Ülkede yaşamını sürdüren herhangi biriyle rahatlıkla telefon görüşmesi yapabiliyor. Numarayı çaldıran kişiye karşıdan cevap verecek kişi tamamen rastgele bir biçimde seçiliyor ve böylece bir konuşma ortamı oluşturuluyor.

İsveç’te yaşayan kullanıcıların bu servise gönüllü bir şekilde destek olduğu belirtiliyor. Bu işlemleri katılmak için ise geliştirilen uygulamayı telefonlarına yüklemeleri yeterli olacak. Bu sayede herhangi bir kişi bu numaraya a yönlendiriliyor ve görüşme süreci başlatılmış oluyor.

Gerçekleştirilen kampanyaya baktığımızda çoğunlukla aranan ülkelerin arasında Türkiye’nin olduğunu görüyoruz. Daha sonra sırasıyla United Arab, USA, United Kingdom son olarak Germany gibi ülkeler bulunuyor. Özellikle Türkiye sınırları içerisinde gerçekleştirilen aramaların abonelerin faturasına dahil olup olmadığı merak edilen konuların arasında yer alıyor.

YORUMLAR