#Girişimcilik

Kariyer.net 64 bin anneye iş hayatını sordu [İnfografik]

Bu özel günde (anneler günü) annelerin Türkiye’de çalışma şartlarıyla ilgili önemli detayları sizlerle paylaşmak istedik bu konuda Kariyer.net çok geniş kapsamlı ve faydalı bir anket hazırlamış.

Kariyer.net 64 bin çalışan anne üzerinde yaptığı anket sonuçlarını yayınladı. Sonuçlar hüzün verici, anneler Türkiye’de iş hayatında annelere yer olmadığını çünkü çalışma şartlarının annelere özel olarak düzenlenmediğini belirtiyorlar.

Anne olanların %12’si işten ayrılıyor

Çalışırken anne olan 64 bin kadının %12’si doğumdan sonra işten ayrılıyor, nedeni ise yetersiz doğum izni süresi veya patron baskısı bu oran çalışan kadınların çocuk sahibi olma konusundaki endişesinin sebebini açıkça ortaya koymakta.

iş hayatında anneler

Sadece %1’inin çocukları şirket kreşinde bakılıyor

Oranlar gösteriyor ki 64 bin çalışan anneden sadece %1’inin çocuklarına şirket kreşinde bakım hizmeti veriliyor, 64 bin annenin %58’inin çocuğuna ise annesi veya kayınvalidesi bakıyor yani genel olarak Türkiye’deki anneler annesine veya kayınvalidesine sorumluluk yüklemek durumunda kalıyor.

iş hayatında anneler

 

İzin süresi yetersiz

Ankete yorum yapan annelerden biri, “Kadınlar doğum yaptığında uzun süreli izin kullanamıyor. Eğer uzun süre izin kullanırsa kendini başka bir pozisyonda çalışır buluyor. Ücretsiz izin aldığımız takdirde unvanımızı ve çalıştığımız pozisyonu kaybediyoruz” diyor. Anket sonuçlarına göre yasal doğum izni biten annelerin sadece %36’sı ücretsiz izin kullanabiliyor. Çalışan annelerin yorumlarında esnek çalışma saatleri öne çıkıyor: “Annelerin çalışma hayatında esneklik sağlanmalı. Evden çalışma ya da yarım gün çalışma olanağı olmalı.”

iş hayatında anneler

 

Şirketlerde süt sağma odaları bulunmuyor!

Belkide bir annenin çocuğu için sağlaması gereken en temel ihtiyaç olan süt sağma işlemini şirketlerde yapmak oldukça güç ve çoğu zaman da utanç verici bir hal alabiliyor.

Şirketinde süt sağma odası olup olmadığını sorduğumuz 2.000’den fazla kadın çalışanın %77’si “Hayır” cevabını veriyor. Katılımcılar içinden bir anne; “İş başı yaptığım 1. ayın sonunda sütüm bitti. Toplantı odasında süt sağmak bu sürecin en utandırıcı kısmıydı” diyor. Ankette; doğum yapan kadınların %31’i süt izinlerini birleştirdiğini ve haftada bir tam gün kullandığını belirtiyor. Her gün işten erken çıkanların oranı ise %28. İş yoğunluğu nedeniyle süt izinlerini kullanamayan %20’lik bir kesim de var.

 

YORUMLAR