#Teknoloji

Kotlin, programlamanın yeni dili olabilir mi?

Akıllı cihaz pazarını domine eden Android, Kotlin programlama dilini Google I/O 2017 kapsamında kullanıcı karşısına Android’in yeni programlama dili olarak çıkardı.

Nedir bu Kotlin ve nasıl Android’in ana dili oldu derseniz, buyrun beraber bakalım. Kotlin, dünyanın en iyi IDE’lerinin üreticisi olan JetBrains’in ortaya çıkardığı yeni bir programlama dili olmakla birlikte tercih edilmesinin sebebi ise Kotlin yenilikçi, güçlü, güvenilir ve hızlı bir bir programlama dili, bunların yanında öğrenmesi basit, kolay ve Android Studio ile tamamen entegrasyona sahip olmasıdır.

Neden Kotlin sorusuna biraz daha yakından bakacak olursak, daha az kod ile daha fazla işlem yapma yeteneği, Java dilindeki yazılmış kütüphanelerin çoğunu ve kodunu kullanabilme, daha fazla kontrol olanağı sağlaması sayesinde, güvenli olmayan ve olası hataların çoğunu engellenmesi ve dahası, Android’in neden Kotlin’i ana programlama dili olarak seçtiğini gösteriyor bence.

Programlama dilleri tıpkı bizlerin konuştuğu diller gibidir: Dünya’da farklı dilleri konuşan insanların ortak bir dili konuştuğunu hayal edin. Biriyle anlaşmak için gidipte o dili öğrenmenize gerek kalmadan tek bir dilde herkesin anlaşabilmesi, her şey ne kadar kolay olurdu değil mi? Anlaşmamızın ne kadar kolaylaştığını düşünsenize, işte Kotlin’in vizyonu ise, aynı programlama dili ile birden fazla platformda aynı anda çeşitli uygulamaların geliştirilmesini sağlamak olduğundan dolayı Kotlin ile eğlenceli ve kolay bir şekilde birden fazla platforma uygulama çıkarabileceğiz ve bunlardan dolayı büyük olasılıkla daha fazla kullanıcı da Kotlin’e geçecektir.

Kotlin için Google ile ortaklığın yapıldığı ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş kurulacak, Kotlin’in dil gelişimi JetBrains tarafından desteklenmeye devam edilecek ve Kotlin ekibi Andrey Breslav öncülüğünde Kotlin’i geliştirmeye devam edecek. Kullanıcı deneyimini arttırmak için ise Kotlin tasarım sürecinde kullanıcıya açık olması ile birlikte kullanıcıların geri bildirimleri sayesinde en iyi şekilde geliştirilecektir, Kotlin’in gelişimini merakla izlemeye devam edin derim ve eğer şansınız varsa Kasım ayında gerçekleştirilecek olan KotlinConf’a katılmanızı tavsiye ederim, emin olun sizler için çok güzel bir deneyim olacaktır.İlgilenenleri şöyle alalım.

YORUMLAR