#Teknoloji

İnternet’in gelecekteki yüzü Li-Fi olabilir

Wi-Fi bağlantısının hayatımızda çığır açtığı bir gerçek. İnternete her an hızlı bir şekilde ulaşmamıza, bunun için kablo mecburiyetinden kurtulmamıza yardımcı oldu, bu arada mobil internet faturamızı da hafifletti ve tıpkı su ve elektrik gibi hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Fakat bütün bunlara rağmen hala Wi-Fi’ın iyi bir bağlantı yöntemi olduğunu söyleyemeyebiliriz çünkü gittikçe daha fazla cihaz Wi-Fi özelliğini kullandığında sinyallerin birbirine karışması nedeniyle sorunlar da artıyor.

Bugün sırtımızı Wi-Fi teknolojisine dayıyor olabiliriz ancak teknoloji piyasası bize gösteriyor ki artık yeni sistemler geliştirmenin ve kullanmanın vakti geldi. Bunlardan birisi olan Li-Fi uzun dönem için gerçekçi bir çözüm olabilir gibi görünüyor.

Li-Fi(Light Fidelity) Wi-Fi bağlantısının varisi olarak nitelendirebiliriz henüz geliştirilme aşamasında olan kablosuz bağlantı teknolojisi Prof. Dr. Harald Haas tarafından icat edilmiş. Bu teknolojinin amacı dijital eşitsizliğe son vermek için  internete geniş çapta eklemelerle yapılacak  nesnelerin internetiyle on milyarlarca aygıtın internete bağlanmasını mümkün kılacaktır.

Bu teknoloji görünür ışık iletimi kullanmaktadır ve Wi-Fi teknolojisinin yaklaşık olarak 100 katı hızlı veri aktarabileceği laboratuvar ortamında yapılan testler ile kanıtlanmıştır. Buna bir örnek verecek olursak bir internet kullanıcısı 18 adet  filmi 1 saniyede indirebilecek.

Kısa zaman içinde artık radyo kulelerine ihtiyacımız kalmayabilir ve hem para, hem de çevre anlamında daha büyük tasarruf yapabiliriz. Bunların yanında sokakta yürürken herhangi ışıklı bir cihaz sayesinde internete sahip olacağız,hatta şu cümleyi çok duyacak olabiliriz “İnternetim bitti de ben sokak lambasının altına geçiyim bir mesajlarıma bakıyım” uçaklardaki ledler sayesinde uçuş sırasında internet erişimi, led farları üzerinden birbiri ile iletişim kurabilen otomobiller ve dahası. Teknoloji geliştikçe bunun faydalarını  daha belirgin görebileceğiz.

Li-Fi’da kusursuz değil tabiki  Wi-Fi bağlantısı duvarın ötesine sinyal gönderebilirken, Li-Fi bağlantısında ışık engellendiği zaman iletişim kesilmektedir. Tabi ki bu dezavantaj bizim için bir güvenlik duvarı işlevi de görüyor olacaktır. Nasıl derseniz,Li-Fi sisteminin çalışması için alıcı cihazın,verici sinyalleri yanan ampulü görebilmesi gerekli. Li-Fi neredeyse “kişisel” denebilecek kadar güvenli çünkü görülebilir ışık katı maddelerin içerinden geçemiyor.

“Gerçekten güvenli çünkü Wi-Fi bağlantsının tam tersine,ışık duvarlardan geçemiyor” diyor Haas. “Kontrol ederseniz çevrenizde ortalama 10-15 kadar Wi-Fi ağı bulabilirsiniz; bu da kötü niyetli birinin bu ağları isterse hack’leyebileceği anlamına geliyor. Li-Fi bağlantısında bu mümkün değil çünkü duvarlar ışığı bloke ediyor.” Kısacası yan komşunuz ya da sokaktan geçenler sizin kablosuz bağlantınıza dadanamayacaklar. Avantajları ve dezavantajları bulunan Li-Fi  hayatımıza neler katıcak zaman gösterecek.

YORUMLAR