#Girişimcilik

Mark Zuckerberg Gibi Karar Vermek

Mark Zuckerberg’in yapmış olduğu toplantılarda ve konuşmalarda çoğunlukla kıyafetine pek özen göstermediği görülüyor. Zuckerberg’in uygulamış olduğu yöntemin nedeni oldukça açık, Mark gerçekleştirmiş odluğu basit seçimler için çok fazla zaman kaybı yaşamıyor. Geriye kalan tüm enerjinin bireylerin üzerinde bağlama üzerinde kullanıyor.

Karar verme süreci ve yoğunluğu gibi bir olay var. Apple’ın kurucularından olan Steve Jobs’da bu mantığı temel alıyordu. Bireylerde karar verme limitinizi bir sıvı olarak düşünün. Karşınıza çıkan gereksiz seçimlerle harcayarak sıvınızı boşaltmış olacaksınız daha büyük kararlar için ise daha az su ile idare etmiş olursunuz fakat bu algı tamamen yanlış karar almanıza neden olacaktır.

Ne Tüketsem?

Gündelik yaşamda özelikle çalışan bireyler için öğlen aralarında ne tüketeceği konusu çok zaman alıyor. Bireylerin bazıları bunu öğlen saati gelmeden önce düşünmeye başlarken kimisi de son dakikada durumu toparlamaya çalışıyor. Öğlenleri ne yiyeceğiniz karar vermenin büyük bir zaman kaybının yanında bir de karar verme enerjisinin büyük bir kısmını bu anlarda harcıyoruz.

mark-zuckerberg-verge.0[1]

Neler Yapsam?

Stabil olarak bir ofis çalışanın hayatını ele alalım. Ofise gidip bilgisayarı açıyor, Gelen maillerini kontrol ediyor. Daha sonrasında bilgisayarın ekranına bir süre bakarak ne yapsam varsa yapılacak listesinden görev seçimi gerçekleşiyor. Bu düşüncede zaman kaybı grubuna girerek sizi kötü yönde etkileyecektir.

Bu tarz düşüncelere kalmadan görev listenizde öncelik sırası yapmaya özen gösterin. İşlerin önemlilik durumunu işaretleyerek gününüzü ona göre şekillendirin.

Nasıl Stres Atarım?

İşyerinizde kötü bir gün geçirdiniz, İşlerinizin yetişmeyeceğinizi tahmin ediyorsunuz. Bu moral bozukluğunun ya da stresin üzerinden gelebileceğiniz üzerinde çok fazla durmayın. Derin bir nefes alın ve verin. Bu şekilde işlerinizi düzenli şekilde yaparak günü bitirmeye çalışın.

YORUMLAR