#Genel

Mark Zuckerberg ve Hawking’den Uzay Projesi

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve Big Bang teorisinin yaratıcısı ünlü astrofizikçi Stephan Hawking ve Rus web girişimcisi Yuri Milner‘in işbirliğiyle ortak bir projeye imza atılıyor.

Proje 100 Milyon$ değerinde ve adı ”Starshot” Rus milyarder, Güneş’ten sonra Dünya’ya en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri’ye 28 gr dan daha hafif olan yüzlerce uzay aracı göndermeyi amaçladıklarını söyledi.

Eğer proje başarılı olursa ilk kez insan yapımı bir cihaz, şimdiye kadar uzaya fırlatılan araçlardan 2 bin kat daha uzağa gitmiş olacak. Ulaştığı yıldız sistemlerinden veri ve fotoğraf gönderecek olan ve iletişim sağlayacak olan araçlar, daha önce benzeri yapılmamış çok güçlü bir lazer sistemiyle yolculuğa çıkacak.

Uzay projesi

Starshot projesi panelinde.

 

Dünya üzerindeki lazerlerden elde edilecek güçlü itiş gücü, önceden yörüngeye yerleştirilecek ‘yelkenli’ şeklindeki minik uzay araçlarını, ışık hızının 5’te biri gibi bir süratle Alpha Centauri’ye doğru fırlatacak.

Günümüzün en hızlı uzay araçlarıyla 30 bin yılda yapılabilecek yolculuk, sadece 20 yıl sürecek. Bu uzay yelkenlileri, yabancı yıldız sisteminde yaşama elverişli olan ya da olmayan gezegenler arayacak ve 5 yıl içerisinde dünyaya elde ettiği verileri iletecek bu sayede uzayda normalde ulaşamayacağımız yerlerden veri elde edebileceğiz.

Stephen Hawking proje hakkında “Kozmos’ta bir dahaki büyük sıçrayışı yapmaya kalkışıyoruz” dedi. İnternet yatırımcısı Yuri Milner ise, “Yıldızlara bakmaktan daha fazlasını yapabiliriz ve onlara gerçekten ulaşabiliriz” ifadelerini kullandı. Projenin maaliyetinin ön görülenden daha fazla olacağı düşünülüyor projenin verileri de elde etmesiyle sonuca ulaşmasının 40 yıl gibi bir sürede gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

YORUMLAR