#Yeni Medya

Medium, Türkiye’deki faaliyetlerini sonlandırıyor

Türkçe yayını sadık bir kitleye sahip olan Medium, Türkiye’deki çalışmalarını sonlandırıyor.

 

Twitter kurucuları Evan Williams ve Biz Stone tarafından, 140 karakterle yetinemeyen kullanıcılar için Ağustos 2012’de oluşturulan mikro blog platformu Medium.com ani bir duyuruyla Türkiye’deki faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.  Medium özellikle dijital yayıncılıkta okuyucu tarafında  bozulan dengeleri düzeltmek gibi oldukça büyük bir iddiayla yola çıkmıştı. Toplamda 130 milyon dolardan fazla yatırım almasına rağmen geçtiğimiz ay 50 kişiyi işten çıkarmış ve New York ofisini kapattığını açıklamıştı.

medium türkiye

 

Medium Türkiye web sayfasından ”Medium’u Yeniden Odaklamak” başlıklı şöyle bir duyuru yayımladı;

“2016 bizim için büyük bir yıl oldu. Medium’daki Türkçe topluluğu büyüyüp gelişti ve her ay Medium’da binlerce Türkçe yazı yayınlanıyor. Bu yılın başlarında sizin de okumuş olabileceğiniz gibi, size mümkün olan en iyi platformu sunmak için Medium’da bazı değişiklikler yapıyoruz. Bütün çalışmalarımızı şimdilik San Francisco’daki merkezimize toplama kararı aldık. Ne yazık ki, bu Medium Türkçe yayını ile Twitter ve Facebook üzerindeki etkinliklerimizi durduracağımız anlamına geliyor.

Medium’da halen devam eden, Türkçe yayın yapan birçok yayın ve yazar var. ” Medium’da Türkçe yazılar, Türkçe yazan yazar ve yayınlar için de arama yapabilirsiniz. Medium’da Türkçe yazan bir yazarsanız, kendi yayınlarınızı oluşturabilir ve diğer yayınlara katkıda bulunarak okuyucu kitlenizi büyütmeye devam edebilirsiniz. Bu süre içerisinde, dilinizdeki muhteşem içerikleri bize iletmek için her zaman @Medium’a tweet veya tips@medium.com adresine bir e-posta gönderebilirsiniz. Medium’u kullandığınız için teşekkürler. Kısa zamanda sizi tekrar Türkçe dilinde görmeyi umuyoruz.” diyor Evan Williams. Bizlerde 140 karakterle yetinemeyen kullanıcılar olarak Medium’u tekrar Türkçe görmeyi umuyoruz.

 

 

Medium’un kurucusu Evan Williams Medium’dan vazgeçmeyip abonelik modeli oluşturmak gibi Medium’un maddi açıdan devamlılığını sağlayabilecek modeller deneyebileceklerini açıkladı, Evan Medium’un gerçeklerle karşılaştığını söyleyenlere pek aldırış etmese de ani bir kararla Türkiye faaliyetlerinin durdurulması Medium’un geleceği için kritik bir soru işareti olabilir. Bütün bunlara rağmen pozitif gelişmeler de olduğunu söylemek istiyoruz. Ocak 2015’de Medium analizcisi Luke Esterkyn TTR( Toplam Okuma Zamanı) açısından Türkiye’nden ilk 10 ülke arasında yer aldığını paylaşmıştı bu da demek oluyor ki Medium Türkiye aslında Medium için önemli yapı taşlarından bir tanesi.

Medium’un bu düşüşü bir yandan sadelik ve içerik odaklı yayıncılık felsefesiyle oluşturulmuş dünya yeni medyaları için de ciddi bir uyarı niteliği taşıyor olabilir.

 

ETİKETLER
YORUMLAR