#Yeni Medya

Medium’daki içerikler artık konuşabiliyor

Kısa bir zaman önce ülkemizdeki ofislerini kapatan Medium, kullanıcılara en iyi blog deneyimini yaşatmak için blog kültürüne ‘sesli hikayeler’ özelliğini ekliyor.

 

Medium nedir diye soranları şu yazımıza alalım.

Minimalist blog platformu Medium kısa bir süre önce ücretli üyelik sistemini açmıştı. Kullanıcıların belirli bir ücret karşılığında diğer üyelerin erişemediği özellikleri kullanabildiği bu sistemde normal üyeliğe göre çok farklı özellikler yoktu ve Medium’un buna bir çözüm bulması gerekiyor derken bir baktık ki Medium içeriklerini dile getirmeye başlamış.

Kullanıcılar ücretli üyeliğe geçtikleri zaman bu özellikten faydalanabiliyorlar. Medium’un yaptığı hamle aslında akıllıca çünkü herhangi bir arkadaşınıza kitap okuyor musun diye sorduğunuzda genelde, “kitap okumaya zaman bulamıyorum” tarzında bir cevap ile karşılaşıyorsunuz. Buna karşın son zamanlarda kitap okumanın yerini almasa bile işe yarar bir özellik olan kitapları dinlemek fikri de popüler iken Medium’un bu hamlesi çok yerinde olmuş.

Ücretli sürümde olan her kullanıcıya özel olarak sunulacak olan sesli hikayelerin en iyileri şirketin kendi çalışanları tarafından seçilip yayınlanacak. Medium’un sesli hikayeleri basit bir text-to-speech (yazılı metni karşı tarafa ses olarak iletmekte kullanılmakta olan bir sistem) özelliğinden daha ötede bir deneyim sunuyor. Bunu nasıl yapıyor derseniz, her metin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendiriliyor.

Medium sesli hikayeler özelliğini hem web sitesinde hem de Ios ve Android platformunda aynı anda uygulamaya başlayacak ayrıca ilk lansmanda 50’den fazla öyküye yer verilecek daha sonra ise her hafta ileriye dönük planlar eklenecek.

Medium’un ücretli üyelik sistemi halen belirli bir kesime hitap ediyor bunun sebebi ise başta belirttiğim gibi ücretli ve ücretsiz üyelik arasında çok farklı özelliklerin olmaması. Medium sesli hikayeler özelliği ile ücretli üyeliğe daha çok insan çekeceğinden eminiz,biz de merakla bekliyoruz!

YORUMLAR