#Teknoloji

Microsoft DeepCoder yazılımcıların işini almaya mı geliyor ?

Teknoloji günden güne kazandığı ivme sayesinde neredeyse hızına ulaşılamaz hale gelmiş sayılır ve gün geçmiyor ki teknoloji firmaları yeni bir ürün ve yazılımla karşımıza çıkmasın. Daha önce kod yazabilen bir yazılım üretmenin imkansız olduğu söyleniyordu. Ancak bilgisayar devi Microsoft ile Cambridge Üniversitesi’nin ortak yaptığı çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkan şey inanılmaz. Kendi kendini geliştirebilen bir program. Ortaya çıkan programa DeepCoder adı verildi. Aslında teknoloji dünyası kendi kendini geliştirebilen yazılım ve program gibi kavramlara pek yabancı değil. Ancak DeepCoder, diğerlerinden bir konuda farklı olarak, ilgili programlardan kodları çekebiliyor, birleştirebiliyor ve ortaya yeni yazılımlar çıkartıyor. Dahası, içindeki algoritma sayesinde bu kodları kendi lehine çevirebiliyor. Yeni bir yapay zeka türü olarak karşımıza çıkan DeepCoder ile çok az kod bilgisi olan biri bile rahatça yeni yazılımlar oluşturabilir.

Daha da gelişmiş robot ve yapay zekaların yazılımını da DeepCoder ile üretmek mümkün fakat böyle bir şeye izin verildiği zaman kendi kendine kod yazabilen bir programın tehlikelerini de gözardı etmemek gerek. Yapay zeka ve robotların önümüzdeki 10 yıllık süreç içerisinde milyonlarca insanın işini devralıcağı ve çoğu kişiyi işsiz bırakacağı öngörülüyordu fakat yazılım alanında böyle birşeyin olabileceğini kim tahmin edebilirdi ki ? Bu yazılım, yazılımcılara adeta bir tehdit mesajı yolluyor “İşinizi elinizden almaya geliyorum”.  Ama bundan da önemlisi, bu yazılım insanlığı tehdit ediyor. Diğer teknolojiler için olduğu gibi bu teknolojinin de kontrol altına alınmadığı takdirde World War 3.0 gibi bir felaket senaryosuna yol açıcağını hepimiz biliyoruz. Dünyanın başı halihazırda siber saldırılarla dertte iken ve teknoloji devi şirketler bile kullanıcılarının bilgilerini çaldırıyorlar iken böyle bir yapay zekanın ortaya çıkması bizleri korkutmuyor değil. Dolayısıyla DeepCoder, art niyetli insanların eline geçtiğinde siber saldırılar çocuk oyuncağı haline gelebilir. Üstelik bu saldırıları yapan bir insan değil, bir makine! Saniyeler içerisinde dünya kadar bilgiyi tarayabilen bir program neler yapabilir siz düşünün. Kim kontrol edicek!

Aynı şekilde DeepCoder bir robota yüklendiğinde, bu robot sürekli kendi kendini geliştireceğinden ve elde ettiği verileri kendi lehine çevirebilen bir program olduğundan dolayı zamanla insana ihtiyaç duymaz hale gelebilir. “Ben makine miyim ?” terimini duymuşsunuzdur bir noktada biz yoruluyoruz, sıkılıyoruz bırakıyoruz fakat robotların öyle dertleri yok. Böylece teknolojinin kontrolü insanoğlunun elinden çıkabilir ve sonuçlarının hiç hoş olmayacağı aşikardır. Sonuç olarak DeepCoder, diğer teknolojilerde de olduğu gibi beraberinde bir sürü avantaj getirsede, dezavantajları ile sonumuzu getirmeye müsait bir proje. Sonuçta barut Çinliler’in şölenlerinde patlattığı bir eğlence aracıydı. Bugün ise kitle imha silahı olarak kullanılıyor.

YORUMLAR