#Genel

Microsoft ve Facebook Marea projesiyle Avrupa’ya internet götürecek

İnternet kullanıcılarının artışıyla beraber internet altyapısı global anlamda bazen bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor özellikle de Amerika Kıtası ve Avrupa arasındaki altyapı günümüzde yetersiz düzeyde kaldı. Google, Facebook gibi büyük internet firmalarının menşeisi ABD olduğu için  veri merkezlerinin çoğu da ABD ve Kanada’da yer almakta ancak kullanıcıların çoğu da Avrupa ve Asya’da yer alıyor hal böyle olunca yüksek kapasiteli internet hatlarına ihtiyaç duyuluyor.

Bu sebeple Microsoft ve Facebook’un ortak olarak hayata geçireceği Marea ( İspanyolca:gelgit) adı verilen proje ile Amerika ile Avrupa arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia Beach ile İspanya’nın Bilbao şehirleri arasına deniz altından 6 bin 30 km’lik internet hattı kablosu döşenecek.

En büyük kapasiteli hat olacak

2016 Ağustos ayında başlayacak projenin Ekim 2017’de tamamlanması planlanıyor. Başta Microsoft ve Facebook hizmetleri için kullanılacak hatta bulut bilişim ve diğer çevrimiçi hizmetlerle ilgili (örneğin: instagram, whatsapp gibi) verilerin aktarımı sağlanacak ayrıca hizmetlerin kullanılmasında kullanıcılar için büyük oranda hız artışı da bekleniyor. Maera projesi bu zamana kadar Amerika Kıtası ile Avrupa arasına döşenmiş en büyük kapasiteli internet hattı olacak.

[haber id=”1286″]

YORUMLAR