#Girişimcilik

Microsoft’tan ABD Hükümetine Karşı Dev Dava!

İnternet’de Cloud teknolojisinin gelişmesiyle dünyaca ünlü şirketlerden devletlere hatta bireylere kadar herkes önemli dosyalarından kimlik kayıtlarına kadar herşeyi kolay erişim sağlanabilen ve hızlı çalışan sunuculara depo etmeye başladı bu elbette çok güzel birşey gelişen teknolojiyi elbette kullanmalıyız, fakat bazı devletler internet üzerindeki bu kişisel bilgileri görme konusunda hak idda etmeye başladığında iş değişmiş oldu.

MIcrosoft;

” İnsanlar özel bilgilerini dosya dolaplarına değil internet üzerindeki depolara koyduklarında haklarından vazgeçmiş olmazlar”

Diyerek anlatmak istediğimizi kısaca özetlemiş oluyor. Geçenlerde FBI ile Apple arasında çıkan şifre ve iPhone’a erişim krizini hatırlıyorsunuzdur şimdi böyle bir durumla Microsoft karşı karşıya üstelik bu sefer FBI değil karşısındaki direkt olarak ABD hükümeti.

Çünkü ABD hükümeti çıkardığı yasa ile istediğinde kullanıcıların internet üzerindeki dosyalarına ulaşabilecek bu da Apple, Microsoft gibi özel şirketlerin gizlilik politikasına karşı bir durum ve müşterinin gözü önünde güvenilirliğini düşürüyor.

Microsoft bunun üzerine harekete geçti ve bireylerin kişisel gizliliklerini ihlal ettiği sebebiyle ABD hükümetine dava açtı, davanın bu alanda bir emsal olacağını ve 21. yüzyılda hükümetlerle hakimiyet kazanmış özel şirketler arasında bir denge ve otorite belirleyeceğini düşünüyoruz bundan dolayı davayı yakından takip edeceğiz ve sizlerle paylaşacağız.

 

YORUMLAR