#Genel

Nano Teknolojiyle Ekmek Pişirmek

Teknoloji ilerledikçe Fast-Food gibi sektörler yüzünden gıda konusunda öncelik hızlı servis edilmesi, sürüme ayak uydurabilmesi ve doyurucu olmasına verildi, gıdalar kalitesiz hale gelmeye başladı günümüzde ise Fast-Food sektörü devam ederken diğer yandan daha sağlıklı besinleri nasıl tüketebiliriz?

Nasıl daha kaliteli besinler üretebiliriz gibi arayışlar içerisine girdik yani önce bozduk şimdi de onarmaya çalışıyoruz.

Dünyanın yüz yıllardır süregelen ana gıda kaynağı buğday ve ana gıda ürünü ekmek sağlıklı mı?, yoksa sağlıksız mı gibi tartışmaları her gün televizyonlarda, internette görebilmeniz mümkün.

Euronews’ın muhabiri Anne Devineaux‘un haberine göre Fransa’da Nano Teknoloji ile ekmek pişirmek artık mümkün üstelik daha az enerji tüketiliyor ve yüksek kalitede ekmek elde edilebiliyor.

 

Nem oranı kaliteli ekmek üretmek için çok önemli bir etken… Araştırmacılar ustaların işini kolaylaştıran yüksek frekanslı nem teknolojisini geliştirdi. Bakalım bu teknoloji nasıl çalışıyor?

Un, maya, su ve tuz… Tarifi kolay olsa da ekmek pişirmek o kadar da kolay değil… Özellikle de mayalanma sürecinde… Ekmeklere son şekil verildikten sonra nem ve sıcaklık ayarı hassas bir şekilde kontrol ediliyor. Nantes’deki bu yarı endüstrileşmiş ekmek fabrikasında yüksek frekansla kontrol edilen nem teknolojisi kullanılıyor.

 

Nano teknolojiyle ekmek pişirmek

Almanya’daki Bremerhaven Enstitüsü bu Avrupa araştırma projesiyle yakından ilgileniyor. Yüksek frekanslı nemlendirme sistemi fırıncıların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanmış. Hamurun mayalanma sürecini geliştirirken aynı zamanda enerji tasarrufu sağlıyor.

Ekmeğin boyutu, dış kabuğunun sertliği ve iç hamurunun yumuşaklığı gibi her şey kontrol ediliyor. Bu teknoloji sayesinde ekmeğin yoğunlaşması ve mayalanma sürecinde hamurun kurumasının önüne geçiliyor. Bütün bunlar ekmeğin kalitesine etki eden unsurlar.

Sonja Guttmann, NanoBAK Proje Başkanı, Bremerhaven: “Klasik mayalanma odalarında havanın nemi düşüktür. Bu sebeple hamurun içerisindeki nem açığa çıkmaya meyillidir. Bu sürece kabuk oluşumu diyoruz. Mayalama odasında hamurları yüksek ses teknolojisiyle nemleme işlemine tabi tutuyoruz. Bu sayede hamur kimliğini kazanıyor ve yüzeyinde kuruma olmuyor.
Euronews-Dijitolog

Fotoğraf:Euronews

 

YORUMLAR