#Genel

Nokia ile AT&T 5G testi yapıyor

Nokia cep telefonu üretimini bıraktığı günden beri Ar-ge çalışmaları yaparak hangi sektörlere yatırım yapabileceğini düşünüyor ve hesaplıyor. Nokia’nın son bombası ise telefon operatörü AT&T ile çalışmaya başlaması oldu diyebiliriz, AT&T ve Nokia deneyim ve bütçelerini birleştirerek ABD’de 5G testi yapmaya başladılar.

10Gbps veri aktarım hızına ulaşıldı!

ABD merkezli gerçekleştirilen çalışmalarda 5G testi başarıyla gerçekleştirildi ve 10Gbps veri aktarım hızına ulaşıldığı iki şirket tarafından açıklandı. Dünyada ilk 5G testinin Japonya merkezli olarak Samsung tarafından gerçekleştirildiğini biliyorduk ikincisi ise ABD merkezli olarak AT&T ve Nokia ortaklığıyla gerçekleştirilmiş oldu şuanda 5G çalışmaları yalnızca laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilebiliyor.

5G test

Uluslararası ağ standartı henüz 3GPP ile sınırlı durumda yani Nokia ve AT&T veya 5G‘yi dünyada kullanmak isteyen diğer firmalar için dünya çapında uygun ağ taşıyıcısı sistemi henüz bulunmuyor. 5G veri hızına ulaşabilmek için şuanki ağ taşıyıcısı LTE sistemi uygun değil, çok daha farklı ve güçlü teknolojik sistemler gerekiyor. AT&T bunun için dünyada bir ilki gerçekleştirmek istiyor ve planlarına göre Kuzey Amerika’da 5G aktarımına uygun kendi ağ taşıyıcısını hayata geçirmek istiyor.

AT&T ve Nokia iş birliğiyle 2018 yılında 5G sisteminin ilk ağ taşıyıcısını ABD‘nin bazı eyaletlerinde hayata geçirileceği açıklandı. 5G gelişmelerini takip edip sizlere aktaracağız.

 

ETİKETLER
YORUMLAR