#Genel

Onlar akıllı telefon kullanmıyor peki neden?

Vogue editörü Anna Wintour, Rihanna, milyarder Danny Groner, iş dünyasında üst seviyede birçok isim daha hatta teknoloji ürünü üreten markaların CEO’ları dahi günümüzde akıllı telefon kullanmayı reddediyor peki neden?

BBC’nin yaptığı araştırmaya dayanarak kendilerine neden akıllı telefon kullanmadıkları sorulduğunda birçok akla yatkın cevap ile karşılaşmış oluyoruz hatta bu cevaplar akıllı telefon kullanıcılarını bile akıllı telefonunu satıp kapaklı, eski model bir telefon almaya sevk edecek türden.

Fakat bunun yanında günümüz ABD nüfusunun 3’de 2’sinden çoğunun da akıllı telefon kullandığını belirtmek isteriz, dünyada ise bu oran elbette ABD’den daha düşük değil hatta bu konuda dünyadan şaşırtıcı görüntüler de mevcut öyle ki bir Suriyeli mülteci göç ederken akıllı telefonuyla Twitter’a giriyor veya mültecilerin bulunduğu istasyonlarda ardı arkası kesilmeyen şarj kuyrukları oluşuyor. Günümüzde yüksek derecede gıda problemi olan ülkelerde bile insanların akıllı telefonları ve Facebook’ları var.

suriyeli mülteciler

Suriyeli mülteciler akıllı telefonlarını şarj ediyor.

suriyeli mülteciler akıllı telefon

Budapeşte Tren Garı’nda Suriyeli Mülteciler Kaynak:Artur Widak/NurPhoto/REX

Peki bu kadar çok insan bu zor hayat şartları altında dahi akıllı telefonundan ayrılmazken her imkana sahip hatta teknoloji ürünleri üreten firmaların yöneticileri neden akıllı telefon kullanmıyor diyebilirsiniz. Bu soru kendilerine sorulduğunda şöyle yanıtlar alınıyor;

Danny Groner Shutterstock’da Yönetici [Akıllı telefon kullanmıyor]

Groner Silikon Vadisi’nde milyarlık bir teknoloji şirketinde müdür olarak çalışıyor yani firması akıllı telefon kullanıcılarını da hedef alıyor ancak o akıllı telefon kullanmayı reddediyor bu konuda açıklaması ise şu şekilde;

 ” Enerjimin tükenmesinden korkuyorum. Günde 13-14 saat ekran başındayım. Bu bana yeter. 17 saate çıkarmam gerekmiyor.”

Ayrıca Danny Groner akıllı telefonlardan uzak kaldığı için zihninin gereksiz sosyal medya içerikleri gibi şeylerle meşgul olmadığını ve daha temiz kaldığını bu sayede işine ve sosyal yaşamına daha iyi odaklanabildiğini düşünüyor.

Dr. Holly Parker Harvard Üniversitesi Psikoloji Bölümünde [Akıllı telefon kullanmıyor]

Başarılı bir öğretimci olan Holly Parker psikoloji üzerine farklı alanlarda yaptığı çalışmalarıyla da tanınıyor bu konuda görüşü ise onu akıllı telefon kullanmayı reddetmeye itmiş. Holly Parker klasik model telefonların ev ve iş yaşamı arasında net bir çizgi çekmesine yardımcı olduğunu düşünüyor bunun dışında akıllı telefon kullanmayarak kontrolun elinde olduğunu, birşeylerin bağımlısı olmayı reddettiğini, toplum baskısına karşı bir direnç gösterdiğini ve kendi hayatından gereksiz vakitleri çıkardığını düşünüyor.

Dünyaca ünlü Vogue dergisi editörü Anna Wintour da akıllı telefon kullanmayı reddediyor

vogue editörü akıllı telefon kullanmıyor

Medya konusunda sağlam bağlantıları bulunan Wintour’un  bizzat işi ”iletişim” olmasına karşın kendisi akıllı telefon kullanmayı reddediyor. İnternet gerektiğinde işlerini kişisel bilgisayarından hallediyor, telefonu ise gerçek anlamda yalnızca ”telefon” olarak kullanıyor. Yani Wintour herşeyi ilk amacına yönelik kullanmayı tercih ediyor da diyebiliriz.

Ayrıca söylediğimiz gibi Anna Wintour’un işi iletişim olabilir ancak akıllı telefon kullanmadığı çağımızda diğer insanlara göre zayıf iletişim kurduğu anlamına gelmiyor aksine akıllı telefon kullanmayarak insanlarla daha duru, daha verimli ve daha kaliteli iletişim kuruyor olabilir.

Bunu şöyle anlatmak isterim; Genelde herşeyin olumlu olduğu kadar olumsuz yönleri de bulunuyor teknolojinin gelişmesi ve bununla bağlantılı olarak akıllı telefonların birçok işlevi yerine getirebilmesi elbette bir artı yani insanlarla sosyal medya üzerinden kısa sürede bağlantı kurabilir ve işlerinizi halledebilirsiniz hatta günümüzde olduğu gibi toplantıları internet üzerinden yapabilir ve çalışanlarınızı yönetebilirsiniz fakat bütün bunların eski yöntemlere göre ne kadar kaliteli gerçekleştiği sorgulanabilir özellikle bir yöneticiyseniz kaliteli iletişim kurmak çok daha önemli.  Biz Dijitolog olarak bir teknoloji blogu olabiliriz ancak bu bütün anlamıyla teknolojiyi övüp yücelteceğimiz anlamına gelmiyor bu makalede sizlere ”akıllı telefon kullanmayın” diye birşey kesinlikle söylemiyoruz sadece dünyada olup bitenlerin neden olduğunu ve farklı düşünce yapısındaki insanların ne düşündüğünü sizlere açıklamaya çalışıyoruz. Seçim tamamen size ait.

YORUMLAR