#Genel

PayPal’da neler oluyor? Operasyonlar neden durduruluyor? [Soru-Cevap]

Dün  yayınladığımız haberde de belirttiğimiz gibi PayPal Türkiye biriminde operasyonların durdurulmasına karşı alınan kararla Türkiye internet atmosferi adeta çalkantı geçiriyor.

Paypal‘ın lisans yenilemesi için her yıl BDDK‘ya yaptığı başvuru bu yıl muhtemel olarak PayPal sunucularının Türkiye’de barınmaması sebebiyle kabul edilmedi, bu karar üzerine PayPal Türkiye’de bir veri merkezi yatırımı yapmak yerine faaliyetlerini durdurma kararı aldı ve 6 Haziran’dan itibaren piyasadan çekileceğini bildirdi.

paypal türkiye

PayPal sunucularını neden Türkiye’de barındırmıyor?

Bu aslında ABD menşeili firmaların ortak bir bakış açısına dayanıyor, PayPal, Twitter, Facebook gibi global firmalar veri merkezlerini genelde Avrupa merkezli kurarak Türkiye ve Avrupa’ya hizmet vermekte Türkiye’de veri merkezi kurmama bahanesi olarak vergi oranlarının yüksekliğinden ve piyasa dinamiklerinin değişken olması öne sürülüyor. Ancak buna karşılık  İngiltere menşeili TelecityGroup’un Sadecehosting‘i satın alarak Türkiye’de bir veri merkezi yatırımı yaptığını ve çalışmalarını sürdürdüklerini de biliyoruz.

Kullanıcıların perspektifinden durum nasıl?

PayPal özellikle Türkiye’de internet üzerinden bireysel ve kurumsal kullanıcıların para aktarımında en çok kullandığı firmalardan birisi konumunda yer alıyor. İnternetten freelance iş yapan çalışanlar müşterilerden ödemelerini PayPal aracılığıyla alıyorlardı çünkü PayPal alıcı koruması denilen alıcı haklarını 60 güne kadar koruyan ve sorun çıktığında alıcı ve satıcıyla irtibata geçip gerektiğinde para iadesi yapılan bir hizmet sunmaktaydı. Bunun dışında PayPal ödeme konusunda herkes tarafından bilinen, global ve hızlı işleyen bir sistem.

[haber id=”1272″]

Bu aşamadan sonra ne olacak?

Lisansı iptal edilen PayPal’ın önünde iki seçenek bulunuyor;

  • PayPal Türkiye operasyonları için sunucularını Türkiye’de barındırarak tekrar lisans başvurusu yapabilir
  • BDDK kararını değiştirip PayPal’a lisans verebilir(yasaya bağlı olduğu için muhtemelen gerçekleşmeyecek bir olay)

PayPal web sitesinde yaptığı açıklamada ”Gelecekte Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.” şeklinde bir yazı yayımlayarak olayı çözebileceğine dair bir sinyal de vermiş oldu ancak şuan için durum bildiğiniz gibi 6 Haziran’dan sonra bütün faaliyetler durdurulacak.

PayPal ile iletişim kurmaya çalışıyor ve araştırmalarımızı sürdürüyoruz önümüzdeki günlerde sizleri bilgilendireceğiz.

YORUMLAR