#Mobil

Pinterest’dan yemek sektörü için Shazam

Şunu söylemeliyim ki Shazam sayesinde müzikleri bulmak eskisinden çok daha kolaylaşmıştı ki ve Shazam’ın olmadığı zamanlarda çok beğendiğiniz bir şarkının adını öğrenmenin tek yolu Google’dan günlerce araştırmak olduğu için Shazam bizler için müziklerimizin kurtarıcısıydı.

HBO kanalında yayınlanan ve Silikon Vadisi’ni anlatan Silicon Valley adlı dizisinin 4. sezonunun 3. bölümünde bahsi geçmiş olan ve bir cismin sosisli sandviç olup olmadığını anlayabilen yapay zekaya sahip ‘See Food’ adındaki uygulama fikrinden yola çıkan Pinterest, Shazam’ın müzikleri bulma özelliğinin aynısını yemekleri bulan versiyon olarak hayata geçiriyor.

Her türlü görselin paylaşıldığı ve pano sistemiyle çalışan bir sosyal ağ olan Pinterest, aslında görsel bir kütüphane işlevini görüyor. Bunlara yemek fotoğraflarından tutunda yemek tariflerinin bulunduğu fotoğraflar olsun çok fazla sayıda fotoğraf sitede bulunuyor. Pinterest’in attığı bu adım aslında çok da yerinde olmuş diyebiliriz. Pinterest acaba bu fikrini HBO’nun Silikon Vadisi dizisinden esinlenerek mi hayata geçirdi, yoksa önceden de planda var mıydı, sorusu akla gelmiyor değil ama öyle veya böyle bana soracak olursanız çok güzel bir fikir.

Peki Pinterest’in bu özelliği nasıl kullanılıyor ?

İlk önce akıllı telefonunuzun kamerasını etraftaki istediğiniz herhangi bir cisme tutmanız gerekiyor buna örnek verecek olursak, mesela kameramızı bir tabağa tuttuğumuzu varsayalım, uygulama bize bu tabak hakkında bilgi vermek için bilgisayar görmesi(computer vision) özelliğini kullanarak cevap veriyor. Aynı şeyi bir yemek için yaptığımız zaman, eğer yiyeceğimiz yemeğin ne olduğunu bilmiyor ve öğrenmek istiyorsak, uygulama bizi bilgilendiriyor. Ayrıca uygulama, Pinterestimizde daha önceden incelemiş olduğunuz veya kamera sayesinde bulduğunuz yemeklere göre bize yeni yemek tarifleri öneriyor. Gerçekten çok güzel bir özellik olan yemeklerin shazamı umarız ülkemizde çok fazla kullanılmayan Pinterest’in kullanımını arttırır.

YORUMLAR