#Genel

Pokemon Go İran’da yasaklandı: güvenlik endişesi

Kendilerine göre aldıkları ultra güvenlik önlemleriyle dünyanın  en güvenli ülkesi olma yolunda ilerleyen İran yine vatandaşlarının güvenliği gerekçesiyle Pokemon Go’nun İran’da kullanımını yasakladı.

İran vatandaşlarının güvenliğini öylesine düşünüyor ki uzun süredir vatandaşlarının siber ortamda yaptıklarını takip ederek siber ortamdaki faaliyetlere karışıyor ve düzenlemeler (engellemeler) getiriyor. İran halkı ise bu tür sık getirilen yasaklamalara alıştığı için sanıyoruz bir direnç gösterme gereği hissetmiyorlar ve olağan karşılıyorlar.

Buraya kadar İran’ın üzerine çok geldiğimizin farkındayız bunun sebebi İran’ın en ufak bir risk gördüğünde bütün halkı için hızlı yasaklama kararları alması ancak Pokemon Go ile ilgili bazı Avrupa ülkeleri ve dünyadaki bazı diğer ülkelerde önlem almış durumda ( ancak şimdilik İran dışında yasaklayan yok)

* Endonezya, polislerin görev başındayken Pokemon Go oynamasını yasakladı.
* Fransa’da oyunu oynarken Pokemon avlamak için bir askeri üsse giren bir kişi tutuklanmıştı.
* Suudi Arabistanın önde gelen din adamlarından biri, Pokemon kart oyununa karşı bir fetva yayınlamış daha sonra bu fetvanın uygulama için de geçerli olduğu belirtilmişti.

Dünyaya çok hızlı yayın Pokemon Go’ya gün geçtikçe daha büyük etkiler oluşturacağa benziyor bunu hep beraber göreceğiz.

[haber id=”1685″]

YORUMLAR