#Teknoloji

Şeker Hastaları İçin Akıllı Telefon Bağlantılı Sensör

Diyabet (şeker) hastalarının her gün rutini haline gelen ufak iğneli cihazlarla parmaklarından alınan bir miktar kan ile şeker oranlarının ölçülmesi ve buna bağlı olarak insülin enjekte edilmesi tarihe gömülebilir.

Belkide her gün enjeksiyon yolunu kullanmak zorunda olan şeker hastalarını refaha kavuşturmak için bilim adamları zaten yıllardır çalışmalarını sürdürüyor ancak teknolojinin de ilerlemesiyle bazı kolaylıklar sağlanıyor.

Araştırmacılar, cilt altına yerleştirilen alıcı bir sensör yardımıyla cilt altında bulunan sıvının glikoz düzeyini devamlı şekilde ölçen bir cihaz geliştirmeyi başardı.

Bu cihaz cilt altına bir kere yerleştiriliyor böylece hastaların her gün parmaklarından kan almalarına gerek kalmıyor, cihaz anlık olarak kandaki glikoz oranını akıllı telefondaki programa iletiyor.

Şimdi de bu cihazın bir üst modelinin üretildiğini belirten bilim insanları bu üretilen modelle cihazın içerisine konulan mikro glikoz paketiyle ihtiyaç haline otomatik olarak hastaya deri içerisinden acısız şekilde enjeksiyon yapılabileceğini belirtmekte.

Proje geliştiricileri seri üretime geçilmesiyle dünya pazarında önümüzdeki 5 yıl içerisinde satışa sunulabileceğini belirtiyor.

YORUMLAR