#Genel

Ses Hızının Ötesinde Tramvay “HYPERLOOP”

 Son dönemde adını sıkça duyduğumuz Elon Musk’ın, döneminin en etkili girişimcilerinden olduğu aşikâr. Şimdiye kadar birçok mühendisin ve girişimcinin idolü haline gelmiş, hayal gücünü gerçeğe dönüştürmek üzere çalışmalar yürütmekte olan teknoloji insanı Elon Musk,  SpaceX uzay şirketi ile Mars’a koloni yerleştirme hayali, dahası Tesla Motors elektrikli otomobilleri ve güneş enerjisi depolayan Powerwall girişimlerinden sonra, en yeni girişimi sesten hızlı giden tramvay Hyperloop ile karşımızda!

Hyperloop tam olarak nedir derseniz, manyetik bir alan ya da sıkıştırılmış hava akımı sayesinde yükseltilmiş bir tüpün içinde inanılmaz büyük hızlara ulaşabilen, dahası insan taşıyabilen bir kapsül diyebiliriz. Hyperloop’un bu kadar hızlı olmasının sebebini tüpün havasının alınması sonucu oluşan sürtünmesiz ortama bağlayabiliriz. Aslına bakarsak bu olay, basit bir lise fiziğinden ibaret. Los Angeles ile San Francisco arası uçak süresi 1 saati geçmekte iken, saatte 1200 kilometreye yakın bir hıza ulaşabilen bu kapsüller sayesinde yolculuk 30 dakikaya kadar iniyor. Bu iki şehir arasındaki mesafe uçakla bile 1 saatten fazla sürerken “30 dakika” oldukça iyi bir süre! LA ile SF arası yolculuk yarım saate düşecekse, kaba bir hesapla San Francisco ile New York arası, yani ABD’nin bir ucundan diğer ucuna yaklaşık 2,5 saatte seyahat edilebileceğini de söyleyebiliriz.

Hyperloop enerjisini güneşten almasıyla çevreciliğini kanıtlıyor. Bunun yanında, tam bir cep dostu. “Uçak kadar hızlı, tren kadar ucuz” sloganı ile lanse edilen projenin gerçekleşmesi halinde fiyatının 20-30 dolar arası değişebileceği söyleniyor.

Elon Musk’ın diğer bütün girişimlerinde olduğu gibi Hyperloop da, her ne kadar bilim-kurgu filmlerinden kopup gelmiş, inanması güç bir proje gibi görünse de işin içinde Elon Musk oldukça umutlanmamak elde değil. Tabii ki böylesine büyük bir projenin önünde aşılması gereken devasa engeller var ama SpaceX’in kurucusu, Tesla’nın CEO’su ve SolarCity’nin başkanı olan Elon Musk daha önce bu engelleri aşmasıyla meşhur olmuş bir teknoloji insanı.

  •   Her şeyden önce projenin gerçekleşmesi için bazı engellerin aşılması gerekli. Peki Elon Musk bu engelleri aşabilecek mi? Elon Musk’ın engelleri aşmada bir sorunu olmadığını biliyoruz, bu noktada asıl sorun engelleri aşarken yaşanabilecek zaman kaybı. Hyperloop projesinin en temel engeli, kapsülün hareket edeceği tüpün içindeki hava. Kapsül hareket ettikçe hava kapsülün önünde birikecek ve bu durum da kapsülün yavaşlamasına sebebiyet verecek. Elon Musk bu sorun için tüpün 2 kat daha büyük yapılmasını önerdi, böylelikle içerideki havanın tamamı olmasa da bir kısmı üstten esip geçebilecek, tabii bu da beraberinde projeye bir hız sınırlaması ve maliyet getiriyor. Bir diğer sorun ise, insanların fiziksel ve psikolojik durumları. Kapsülün saatte 1200 km hızla hareket etmesi insanları kapsüle binmekten alıkoyabilir çünkü bu kadar hızlı giden bir araç insanlarda mide bulantısı veya baş dönmesi yaratabilir. Bu soruna yönelik de kapsül duvarlarına monte edilmiş düz ekranlara çeşitli doğa manzaraları koyulması gibi bir çözüm önerisi getirilmiş. Ayrıca Hyperloop yavaş yavaş hızlanacağı için insanların buna alışabileceği düşünülüyor. Elon Musk bu konulara çok önem veriyor çünkü insanlar ilk yolculuklarında kötü bir deneyim yaşarlarsa bu durum proje için kötü bir izlenim bırakabilir.

 

 

Şimdilik bahsedilen projenin üzerinde durulan engeller bir şekilde aşılacaktır lakin bu noktada karşımıza iki büyük engel daha ortaya çıkıyor ki bunlardan biri California’nın kanuni kısıtlamaları, bir diğeri de arazi fiyatlarının yüksekliği. Bu sıkıntılardan dolayı Hyperloop’u ilk olarak Dubai’de görme olasılığımız var.

Projenin bedeli başta 6 milyar dolar olarak açıklanmış olsa da en az 10 milyar dolar gibi büyük bir sayıya ulaşması bekleniyor. Elon Musk yine zamanının ilerisinde bir girişim ve bunun doğurduğu sorunlar ile başbaşa. Bu girişimini de önceki girişimleri gibi başarıyla hayata geçirebileceğini umuyoruz!

YORUMLAR