#İnternet

Singapur’da devlet memurları internet kullanamayacak

İnternet kısıtlamaları konusunda şöhret kazanmış Rusya, Türkiye ve Singapur gibi ülkeler daha önce benzeri görülmemiş kısıtlamarla bu konuda şöhretlerini artırmaya devam ediyorlar.

Singapur’da yeni düzenlenen bir yasayla gelecek yılın Mayıs ayından itibaren devlet memurlarının kullandığı bilgisayarlardan açık internete erişim sağlanamayacak ve devlet dairelerindeki herhangi bir bilgisayardan Google dahil olmak üzere uluslararası hizmet veren web sitelerine erişilemeyecek, sadece devlet dairelerinde kullanılan kapalı internet ağıyla yalnızca iş konusu üzerine çalışılabilecek. Bazı özel şirketler her çalışanı için bu tip kapalı internet ağlarını kullanıyor ancak devlet dairelerinde böyle bir kısıtlama getirilmesi dünyada bir ilk.

Yasanın ana amacının hassas devlet verilerinin paylaşımını engellemek olduğu söyleniyor ancak öğretmenler gibi bu konuyla alakası olmayan devlet memurlarının bu kısıtlanmaya eklenmesi ülkede tepkilere neden oldu. Bunun dışında birçok insan devlet memurlarının bu yasağı delmek için kendi kişisel bilgisayarlarını iş yerlerinde kullanacağını ve durumun daha ciddi bir noktaya ulaşarak istendiğinde daha çok hassas devlet verisinin paylaşılabileceğini düşünüyor. Singapur’daki internet yasağı ile alakalı gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

YORUMLAR