#Genel

Solar Impulse Atlas’ı aştı İspanya’da

Bir yıldır takipte olduğumuz sadece güneş enerjisiyle dünyayı dolaşmayı amaçlayan uçak Solar Impulse 70 saatlik yolculukla Atlas’ı aşarak İspanya’ya ulaştı.

Sevilla’ya iniş yapan Solar Impulse rotasında 15. etabı tamamlamış oldu.

solar impulse

Uçağın pilotu Bertrand Piccard Pazartesi günü New York’tan yola çıkmıştı.
Uçak ekibi Mart 2015’te Abu Dhabi’de başlayan projeyi tamamlamak için Abu Dhabi’ye geri dönecek.
Yolculuğun Atlantik Okyanusu ayağının başta Paris’te son bulacağı planlanmıştı ancak Paris’teki kötü hava koşulları yüzünden varış noktası Seville’e çevrildi.

2015’te uçak Abu Dhabi’den Kalaeloa’ya 8 etapta uçmuştu. Solar Impulse batı Pasifik’te 21 saatlik bir uçuş yaparak zaman olarak en uzun solo uçuş olarak tarihe geçmişti.
Ancak bu etapta uçağın güneş bataryaları zarar görmüş ve Solar Impulse 10 ay boyunca tamir ve kuzey yarımkürede en uygun güneş ışığı için beklemek zorunda kalmıştı.
Boeing 747 uçağının kanat boyuna sahip Solar Impulse uçağında, güneş ışınları yakalamak için 17 bin adet fotovolatik hücre bulunuyor.

solar impulse

Bu hücreler aracın elektrik motorlarını doğrudan ateşleyebildiği gibi lityum-ion pillerini de şarj ederek uçağın gece de uçmasına olanak sağlıyor.
Proje havacılık endüstrisi için bir örnek olmaktan çok günei enerjisinin gücünü gösterme hedefi taşıyor.  Piccard ortağı Andre Borschberg ile yolculuk ediyor.
Eski İsviçre hava kuvvetleri pilotu Borschberg Akdeniz üzerindeki bir sonraki etapta uçağı uçuracak.

KAYNAK: BBC Türkçe

ETİKETLER
YORUMLAR