#Genel

Solar Impulse Turunu Tamamladı

Tamamen güneş enerjisiyle çalışan ve bu zamana kadar güneş enerjisiyle çalışarak en uzun süre havada kalmayı başaran uçak Solar Impulse geçen yılki uçuş denemesini batarya sorunu yüzünden yarıda bırakmak zorunda kalmıştı, 2 hafta önce tekrar yola çıkan Solar Impulse bu sefer uçuşunu başarıyla tamamladı.

Güneş enerjisiyle çalışan tek kişilik uçak, Hawaii’den üç günlük bir uçuşla Büyük Okyanus’u geçerek Silikon Vadisi’ne sorunsuz iniş yaptı, pilot Bertrand Piccard inmeden önce telsizden ”Büyük Okyanus Tamam” dedi.

Piccard havaalanına indiğinde Solar Impulse’ın internet ortağı Google’ın başkanı Sergey Brin de havaalanındaydı. Sergey Brin’in uçağı karşılaması projenin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.

solar impulse

Piccard havaalanına indikten sonra basına ”bu deneyimi yaşamak çok güzel, 50 yıl sonra tamamen elektrikli 50 yolcu taşıyabilen uçakları havada görmemiz için çok önemli bir başlangıç” dedi.

[haber id=”620″]

Uçak şimdiye kadar Umman, Hindistan, Myanmar ve Çin’i geçerek Japonya’ya gitti ve oradan 8924 km’lik bir uçuşla Hawaii’ye ulaştı, Solar Impulse uçağı sabah, akşam kesintisiz uçuş sağlayabiliyor gündüz kanatlarında bulunan güneş panellerinde anında enerji aktarırken aynı zamanda pillerini şarj ediyor ve gece bu enerjiyi kullanıyor. Gelecekte güneş enerjili uçaklar için çok önemli bir adım.

ETİKETLER
YORUMLAR