#Genel

Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Önlenir?

Sosyal medya bağımlılığı günümüzün büyük sorunu. Evet, gerçekten bir çok genç sosyal medyaya bağımlı bir halde yaşıyor ve bir çok insan bu ortamın içerisinde birbirleriyle kaynaşıyor hatta insanlar burada kavga bile ediyor. Bu ortamın içerisinde büyük bir kavga var ve herkes birbirleriyle kıyasıya yarış ediyor.

Kimisi öylesine giriyorum diyor kimisiyse takipçi, beğeni uğruna takılıyorum diyor. Aslında bunlara gerek yok. Sizi burada birilerinin beğenmesine de gerek yok. Sizi kim beğeniyorsa gerçekte hayatta beğensin. Herneyse bu konu hakkında şöyle bir görüşümüz olacak fakat bu görüş velilere hitap edecek.

  • Velilerin bu ortam içerisinde kendileri dahi bulunmaması gerekiyor. Öyle zararlı ve öyle pis bir ortam ki kimin ne paylaştığı, ne yaptığı gerçekten belli değil. 3 yaşında olan bir çocuğunda sosyal medya profili var 70 yaşında olan bir insanında sosyal medya sayfası var. 3 yaşındaki çocuk güzel bir şekilde paylaşım yapıyorken 70 yaşındaki adamın niyeti aynı şekilde olmuyor. Bu yüzden bu ortamdan kendinizi uzak tutmalısınız. Kendinizi uzak tuttuğunuz gibi çocuklarınızın girmemesini sağlamalısınız. Birşeyleri görmezden gelerek olmaz. Aynı zamanda bu ortama çocuğunuz alışırsa bir dönemden sonra gerçekten içine kapanık birisi haline geliyor ve dış dünyaya alışamıyor veya insanlarla sağlık bir şekilde iletişim kuramıyor. İletişim zayıflığı bir yana bir çok insanı dahi tanımıyor haline gelirken onun tek dünyası sosyal medya siteleri oluyor.

Fotoğraf: Mashable.

YORUMLAR