#Girişimler

Stres Çarkı furyası nedir ve neden yaratıcısına kazandırmadı

Son günlerde her sokakta ve neredeyse herkesin elinde görmeye başladığımız stres şarkı yani orijinal adıyla ”Fidget Spinner” neden bu kadar popüler oldu, stres çarkı nasıl ortaya çıktı ve bu popülaritesine rağmen neden yaratıcısına para kazandırmıyor? İşte detayları;

Stres çarkının geçmişi günümüzden yirmi yıl öncesi Florida’ya dayanıyor. Kızını eğlendirmek isteyen bir anne olan Hettinger’in ortada bir disk ve ona bağlı etrafında dönen bir plastik parça ile çevrildiğinde dakikalarca dönebilen bir oyunca üretmesi ile ”Fidget Spinner” ortaya çıkmış oluyor. On yaşındaki kızının bu oyuncakla uzun süreler boyunca sakin kalmasının ardından Catherine Hettinger yerel oyuncak tanıtım günlerinde bu icadını tanıtmaya başlıyor, icadın kısa sürede herkesin ilgisini çekmesinin ardından Hasbro ile bir anlaşma yapan Hettinger üretimden kısa bir süre önce sözleşmenin feshedildiğini öğreniyor.

Hettinger: ” O zamanlarda yanımda bu icadı pazarlayacak bir pazarlamacı olsaydı şu anda durum çok farklı olabilirdi” diyor.

Orijinal stres çarkı

Catherine Hettinger, torunu ve 20 yıl önceki haliyle orijinal stres çarkı.

Hasbro ile yaptığı anlaşmanın feshedilmesinin ardından kısa süre içerisinde stres çarkı popülaritesini yitiriyor ve yaratıcısına para kazandırmamaya başlıyor. 2005 yılına gelindiğinde ise oyuncağın patentini yenilemesi gereken Hettinger zaten artık önemi kalmadığını düşünüyor ve bir yandan maddi sıkıntılar yüzünden patent yenileme tutarını ($400) ödemediği için patent iptal oluyor.

Patenti olmayan bu icadın potansiyelinin farkına varan global oyuncak üreticileri kısa süre içerisinde patenti üstlenerek (kimler tarafından üstlenildiği gizli tutulmakta) üretime başlıyor ve dünya çapında planlanan pazarlama stratejileriyle önce Çin, ABD ve ardından Avrupa ülkelerinde popüler hale geliyor.

YORUMLAR