#Mobil

Swift ve Kotlin’e dair

Bir yanda 2 yıllık geçmişe sahip Swift, diğer yanda 35 günlük Kotlin…

 

Öncelikle Swift’ten başlayacak olursak Apple tarafından iOS ve OS X platformlarına iOS ve Mac uygulamaları geliştirmek için oluşturulan, derlenerek çalışan, güçlü ve kullanımı kolay, nesne tabanlı (Object Oriented) bir programlama dilidir. İlk olarak WWDC 2014 konferansında duyrulmuştur. Swift Apple’ın Cocoa ve Cocoa Touch geliştirme çatıları ve Objective C ile yazılmış çoğu Apple ürünüyle beraber çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Swift, TIOBE indexininin Mart 2017 verilerine göre dünyada en çok kullanılan 10 programlama dilinden birisi haline gelmiştir.

Kotlin’e gelecek olursak, Java sanal makinesi (JVM) üzerinde çalışan ve ayrıca JavaScript kaynak koduna derlenebilir, statik tipli bir programlama dilidir. İlk geliştirme Saint Petersburg, Rusya merkezli JetBrains programcıları tarafından yapılmıştır. İsmi Kotlin Adası’ndan gelmektedir. Java ile uyumlu sözdizimi olmasa da, Kotlin Java kodu ile birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Kotlin, Google I/O 2017’de resmi bir Android geliştirme dili olarak duyrulmuştur. Java ve C++’tan sonra Android için tamamen desteklenen üçüncü dil oldu.

Şimdi gördüğünüz gibi temelde iki programlama dili de birbirine benzer görevler üstleniyor. Programlama bilen veya bilmeyen birisinin kolaylıkla öğrenip kullanabileceği pratik ve hızlı bu diller temelde benzer hareket ediyorlar. Farkları ve benzerlikleri aşağıda görebilirsiniz.

Geliştirme sorumlusu Andrey Breslav, Kotlin’in nesne yönelimli endüstriyel bir dil ve Java’dan “daha iyi bir dil” olarak tasarlandığını söylese de temelde Java koduyla birlikte çalışmaktadır. Swift ise Objective-C temellerinden ilham alınarak yapılmış ve istenirse birbirlerine kolayca entegre edebilirler.

İkisi de şuan için daha önce yerine gelmiş oldukları platformlara (iOS and Android OS) alternatif olarak gelmiştirler. Yani temelde karışık olan Objective-C ve Java’yı belli düzeyde kolaylaştırmayı amaçlamışlardır. Ayrıca bu iki şirkette üzerinde çalıştıkları yeni dilleriyle eskilerini geri plana atmak gibi bir amaçlarının olmadığını söylediler.

Swift, Xcode adındaki bir derleyici program yardımıyla yazılabilir. Kotlin ise, Android Studio, Eclipse veya IntelliJ IDE gibi derleyici programların yardımıyla yazılabilir.

Şuan için Swift dili daha eski olduğu için kütüphanesi daha başarılı hale gelmeye başladı ve kullanıcı sayısı en çok kullanılan 10 programlama dili arasına girebilecek kadar artış gösterdi.. Önümüzdeki günlerde Kotlin ‘den de bu performansı bekliyoruz.

Swift dilini öğrenmek ve tüm detaylarıyla daha yakından incelemek için Apple’ın yazdığı resmi e-kitaba buradan ulaşabilirsiniz. Swift hakkında daha fazla bilgi için tıklayabilirsiniz.

Ayrıca Kotlin örnek kodlarına buradan ulaşabilirsiniz. Kotlin hakkında daha fazla bilgi için tıklayabilirsiniz.

Daha fazla karşılaştırmalı örnek kodlara bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR