#Teknoloji

Teknolojilerimiz doğal afetlere hazırlıklı mı?

Bu içeriği kaleme almadan bir kaç dakika önce Ege’de 6.3 büyüklüğünde (EMSC kaynağı) bir deprem oldu ve özellikle Ege Bölgesinde yaşayanlar başta olmak üzere Marmara bölgesi ve yakın bölgelerde bir anda panik ortamı oluştu.


Uzun yıllardır konuşulan şeyler; ”doğal afetlere hazır mıyız? ” ve doğal afetler anında çok güvendiğimiz teknolojilerimiz bizi yüz üstü bırakacak mı?

Şüphesiz ki gelişen teknolojiyi kullanan ülkeler doğal afetleri önceden tespit edip anında bazı önlemleri alabiliyorlar. Türkiye’de bu tip bazı teknolojiler kullanılarak önlemler alınmakta. (Doğalgaz hatları anında devre dışı bırakılabiliyor.) Ancak günlük hayatta kullandığımız teknolojileri kullanmamız  doğal afetler anında sevdiklerimize ulaşmak veya yardım istemek için oldukça önemli. Genelde bu tip durumlarda ülkemizde yoğun telefon aramaları için hazır olmayan baz istasyonları kilitlenebiliyor ve birbirimize ulaşamadığımız durumlar meydana gelebiliyor.

 

 

Elbette deprem anında yoğun aramalar veya yoğun trafiğe maruz kalan sunucular sadece Türkiye’de devre dışı kalmıyor, dünyanın farklı bölgelerinde de bu tip durumlar mevcut ancak ne olursa olsun görüyoruz ki 6.3 büyüklüğünde ve ülkenin bir bölümünü etkileyen bir deprem karşısında baz istasyonları devre dışı kalıyorsa henüz yeterince beklenen ”Büyük İstanbul Depremi” ne hazırlıklı değil gibiyiz.

Bu durumlara karşı hala geliştirilmeye çalışılan ”Uydu destekli baz istasyonları” modelleri bulunmakta ve ülkemizde giderek yaygınlaşmakta. Her depremde fark ediyoruz ki teknolojilerimizi doğal afetlere daha hızlı hazırlamalıyız çünkü büyük afetlerin ne zaman gerçekleşeceği belli olmuyor.

depremde teknoloji

Anadolu Ajansı kaynaklı Türkiye’de uydu bazlı baz istasyonları.

 

2015 yılında Al Jazeera tarafından paylaşılan yukarıdaki haritaya göre deprem anında etkilenmeyecek uydu destekli baz istasyonları bir çok ilde uygulanmaya başladı ancak hala çoğu büyük şehrimizde tamamen yaygınlaşmış durumda değil.

Bunun dışında ülkemizdeki veri merkezlerinin çoğu yüksek şiddette depreme karşı verileri güvende tutma konusunda garanti veremiyor bu da demek oluyor ki büyük doğal afetler karşısında hala cep telefonlarımız ve internetimiz kullanılamaz hale gelebilir.

Teknolojilerimizi doğal afetler anında işlevsel olarak kullanabilmemiz için doğal afetlere dayanıklı hale getirmemiz oldukça önemli ancak elbette ülkemiz genelinde başta düşünülmeyen bu konu hakkında yenilemeler yapmak bir süre alıyor, afetin ne zaman gerçekleşeceği belli olmadığı için devletin ve özel şirketlerin bu konuda acil yenilemeler yapması gerektiğini insanların depremde birbirine ulaşamadığı anlarda net şekilde görebiliyoruz.

Bu konuda yasaların çıkarılmasıyla sürecin daha hızlı işleyeceğini düşünüyorum. Umuyorum ki en kısa sürede durumun farkına varılır ve gereken yenilemeler teknolojilerimiz için yapılır.

 

YORUMLAR