#Teknoloji

Teknolojinin değerli kadınları…

Bugün dünyamıza değer katan emekçi değerli kadınlarımızın günü! Emeğiyle hayatını kazanan emek vermeyi yaşam tarzı haline getirmiş değerli kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarız.

Bugün sizlere her sektörde dünyaya değer katan ama çoğu zaman isimlerini duymadığımız, bazen tarihte arka plana itilmiş teknolojinin değerli kadınlarından bahsetmek istiyoruz.

Dünyaya değer katan ve geleceğe ışık tutan bir çok teknolojik gelişmenin arkasında kadınların bıraktığı izleri rahatlıkla görebiliyoruz.

İlk bilgisayar dilini geliştirdi:  Jean E. Sammet

jean sammet

Sammet, IBM’de çalıştığı sırada ilk bilgisayar dilini geliştirmekle sorumluydu. Sammet’in FORMAC adlı programı, matematiksel formüller ve sembolik işleme için yaygın olarak kullanılan ilk bilgisayar diliydi. Kendisi şu anda 88 yaşında ve New York’da yaşıyor.

Sayısal klavye ve bej rengi bilgisayarlar: Betty Holberton

betty holberton

İlk üretken programlama sistemini yazmış (SORT/MERGE), ilk istatistiksel analiz paketini ortaya çıkarmıştı. Sayısal klavye ve bej rengi bilgisayarlar da Betty Holberton’ın ürünü.

Ona internetin annesi diyorlar: Radia Perlman 

radia perlman

‘İnternet’in Annesi’ olarak adlandırılan Perlman, ‘spanning-tree’ adlı protokolü geliştirilmişti. Spanning-tree, köprülenmiş yerel ağ bağlantılarında döngüyü engelleyen bir teknoloji.

Teknolojiyle eğlenceyi birleştiren kadın: Amanda Wixted

Amanda Wixted

Amanda Wixted bir oyun programcısı ve iPhone oyunları için Zynga’da çalışıyor. Aslında, iPhone için Farmville oyununun bir numaralı sorumlusu olduğunu söyleyebiliriz. Zynga’ya gitmeden önce Amanda, Pac-Man’de çalışıyordu. Wixted, App Store’daki en popüler 10 iPhone oyununda onun eseri var. @commanda 

Marissa Mayer

Marissa Mayer

Marissa Ann Mayer, 17 Temmuz 2012’den itibaren Yahoo!’nun CEO’sudur. Daha öncesinde uzun süre Google’ın sözcüsü ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. @marissamayer

Size dünyaya değer katan bir kaç değerli kadından bahsettik ancak belirtmek isteriz ki birisi söylesin veya söylemesin her kadın çok değerli, eğer bu yazıyı okuyan bir kadınsanız değerli olduğunuzu hatırlayın, eğer bu yazıyı okuyan bir erkekseniz yanınızdaki kadınlara değerini hissettirin.

Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

Kaynak için @NesrinKalender‘e teşekkür ederiz.

YORUMLAR