#Teknoloji

Teknolojinin ve doğanın birlikteliği California’nın uzay gemisi “Apple Park” Nisan’da açılıyor

Kiminin gözünde bir asi, kiminin gözünde ise bir halk kahramanıydı Steve Jobs ve belki de dünya onun sayesinde hayal edilemeyecek kadar iyi bir yer oldu. Jobs farklı düşünecek kadar cesur, dünyayı değiştireceğine inanacak kadar gözüpek ve bunu başaracak kadar yetenekliydi. Bizlere inşa ettiğimiz şeylerin dünyayı değiştirebileceğini gösterdi. Steve’in aramızdan ayrılmadan başlattığı  dünyayı yeşillendirecek ve kullanılan devasa büyüklükteki solar panelleri sayesinde gücünü doğadan alacak olan Apple Park projesi neredeyse açılmaya hazır durumda. Apple, çalışanları için 708 bin metrekarelik alan üzerine kurulan yeni kampüsü Apple Park’a Nisan ayından itibaren taşınmaya başlayabileceklerini açıkladı. 12 binden fazla çalışanın kampüse taşınması 6 aydan uzun sürecek. Binaların ve park alanlarının inşaasına yaz boyunca devam edilmesi planlanıyor. Steve Jobs tarafından bir yaratıcılık ve işbirliği merkezi olarak planlanan Apple Park, Santa Clara Vadisi’nin merkezinde kilometrelerce uzaklığa yayılan asfalttan ve betondan oluşan alanı,yemyeşil bir alana dönüştürüyor. 260.000 metrekare yer kaplayan halka şeklinde olan ana binasının tamamı, dünyanın en büyük kavisli cam panelleriyle kaplı.

Laurene Powell Jobs, Apple Park için şunları söylüyor: “Steve, California’nın aydınlık ve geniş topraklarından heyecan duyuyor ve ilham alıyordu. Burası düşünceye dalmak için en sevdiği yerdi. Apple Park O’nun ruhunu son derece iyi yakalıyor,Steve, zekice tasarlanmış bu aydınlık kampüste kendini çok iyi hissederdi, Apple çalışanlarının da iyi hissedeceklerine eminim.”

Apple’ın tasarım ekibi direktörünün de Apple Park hakkında görüşleri olumlu yönde; “Steve enerjisinin çoğunu canlı ve yaratıcı ortamlar oluşturmaya ve bunları desteklemeye harcadı. Yeni kampüsümüzün tasarımına, geliştirilmesine ve inşasına ürünlerimizi de simgeleyen coşku ve tasarım ilkeleriyle yaklaştık,” diyen Apple’ın Tasarım Ekibi Direktörü Jony Ive sözlerine şöyle devam etti: “Olağanüstü derecede gelişmiş binaları göz alabildiğince uzanan park alanlarıyla çalışanların yaratıcı olmaları, işbirliği yapmaları ve birlikte çalışmaları için muhteşem bir açık ortam oluşturuyor. Uzun yıllardır başarılı mimarlık şirketi Foster + Partners ile yakından çalışma imkanına sahip olduğumuz için de son derece şanslıyız.”
Apple Park ayrıca, halka açık bir Apple Store ve kafe içeren bir ziyaretçi merkezi, Apple çalışanlarına yönelik 9.290 metrekarelik bir spor salonu, güvenlikli araştırma ve geliştirme tesisleri ve Steve Jobs Theater’ı da içerecek. Halkanın iç bölümündeki park alanları ise çalışanlar için 3,2 kilometrelik yürüyüş ve koşu yolları, bir meyve bahçesi, çim alan ve bir gölet içerecek.

Steve Jobs Theater

Apple’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre, planlaması Steve Jobs tarafından yapılan Apple Park, Jobs’ın hatırasını dev konferans binasına onun adını vererek yaşatacak. Steve Jobs Theater adı verilen 1000 kişilik oditoryum, bu yılın ilerleyen günlerinde açılacak. 6,1 metre uzunluğunda, 50 metre çapında cam bir silindirden oluşan binanın çatısı ise metalik karbon fiber kullanılarak üretildi. Apple Park’taki en yüksek tepelerden birinde yer alan Steve Jobs Theater, ana binaya ve yeşil alana bakıyor.Steve gibi diğerlerinden farklı olan, bir gününü bile boş geçirmeyen, dünyayı değiştirmeyi kafasına koyan, çılgın fikirleri olan, onun başlattığına devam edicek olan, inovasyonu seven, teknolojiyle doğanın birlikteliğini düşünen, statükoya karşı koyan asi ve aykırı insanlara Steve Jobs’tan bir armağan olsun Apple Park.

 

 

 

YORUMLAR