#Girişimcilik

Tesla nasıl Ford ve GM’dan daha değerli olabiliyor?

Ford’un yüzüncü yaşında ABD’de Elon Musk tarafından kurulan ve elektrikli yenilikçi otomobiller üreten Tesla Motors kurulduktan on üç yıl sonra, geçtiğimiz bir kaç gün önce asırlık otomobil markası Ford’un piyasa değerinin üzerine çıkmayı başardı bu başarısının ardından bir kaç gün içinde General Motors’un da piyasa değerini aşarak ABD’nin en değerli otomobil üreticisi konumuna ulaştı.

Teknolojinin değdiği her yerde kısa sürede neredeyse mucize olarak nitelendirebileceğimiz ivmelenmelerin olabildiğini bize gösteren Tesla Motors bu değer artışıyla ABD’nin yalnızca en değerli otomobil markası değil aynı zamanda en hızlı büyüyen otomobil markası haline gelmiş oldu. Tesla geçtiğimiz sene 76.000 araç satışı gerçekleştirmişti, Ford ise 6 milyondan fazla araç satmıştı. Aradaki bu büyük satış farkına rağmen Tesla’nın piyasa değeri yılların otomobil üreticisi Ford’un marka değerini nasıl geçmeyi başardı?

Tesla Motors Risk Almaktan ve Başarısız Olmaktan Korkmadı

Yüz yılı aşkın süredir hayatımızda olan Ford, yılların getirdiği prensiplere sahip ve belirli klasman içerisinde yenilikler yapan bir otomobil markası yani Ford’un yeni teknolojiye uygun olarak bir elektrikli otomobil üretmesi için öncelikle bunun kendilerine uygun olup olmadığını, bu dönemde markanın böyle bir otomobil üretmesinin uygun olup olmadığını düşünmesi gerekti ancak Tesla zaten ”yenilikçi” olma felsefesiyle doğmuştu ve kaybedecek bir şeyi yoktu, ya piyasayı değiştirecekti ya da yok olacaktı. İnovatif CEO Elon Musk’ın stratejileriyle her gün yeni teknolojiler peşinde koşan Tesla kurulduktan 13 yıl sonra ABD’nin en değerli markası olmayı başardı.

Elon Musk Marka Haline Geldi

Son yüz yılda dünyanın en başarılı markalarına baktığımızda başta Apple olmak üzere hepsinin arkasında marka liderinden etkileyici hikayeler taşıdığını görüyoruz. Apple denildiğinde Steve Jobs ve Steve Jobs’un hayata bakış açısı aklımıza geliyor, sadelik, kalite gibi şeyler aklımıza geliyor ve onun yarattığı marka Apple aklımıza geliyor bu da zihnimizde Apple’ın kurucusu sayesinde Apple sade kaliteli ve yenilikçi bir marka olarak aklımızda canlanıyor yani hikayeler markaları güçlendiriyor ve insan beyninde anlamını artırıyor.

Elon Musk

Elon Musk – Temiz bir şehir istiyorsak elektriğe muhtacız.

Yeni Bir Alanın İlk Temsilcisi

Tesla Motors’un kurulduğu yıllarda elektrikli otomobil konusu konuşulmaya başlandığı ve nasıl piyasaya sürebiliriz gibi konuların gündemde olduğu bir dönemdi. Özellikle bu yıllarda Ford’da elektrikli otomobil konusunda çalışmalar yürütmeye başlamıştı ancak sektörün ilk temsilcisi olamadı çünkü normal dizel ve benzinli araçlar üretmeye devam ediyordu ve elektrikli otomobil konusuna tam olarak odaklanmamıştı.

Ford elektrikli araçları

Tesla Motors bu endüstrinin konuşulduğu yıllarda ortaya çıkarak sıkı çalışmayla yenilikçi elektrikli otomobiller (sadece elektrikli) üreterek sektörün ilk temscilcisi haline gelmeyi başardı yani özellikle ABD’de akıllara elektrikli otomobil geldiğinde artık Tesla geliyor.

Son Zıplama

2017’nin ilk çeyreğinde Tesla tüm piyasa geçmişinin en büyük zıplamasını gerçekleştirdi ve önce Ford ardından en büyük piyasa rakibi General Motors’u da geçerek ABD otomobil piyasasının lider konumuna gelmeyi başardı.

Tesla Ford

 

YORUMLAR