#İnternet

Turk Telekom’da sorun mu var? İnternet neden yavaşladı?

13 Haziran’da başlayıp halen devam eden internet yavaşlığı bildiğiniz üzere bugün öğleden sonra ciddi boyutlara ulaştı, elbette bunun tek nedeni Turk Telekom değil, TİB tarafından Google servislerine uygulanan idari tedbir de ülkemizdeki internet sorunlarınının tuzu biberi oldu diyebiliriz.

Ancak Google hizmetleri dışında yaşanan yavaşlamanın sorumlusu da Google değil elbette Turk Telekom çünkü 13 Haziran’dan itibaren Turk Telekom’un yurtdışı fiber hat çıkışında sorunlar yaşandığı ve hala çözülmeye çalışıldığı biliniyor dolayısıyla yurtdışı sunucularda yer alan birçok web sitesine (örn: Facebook, Twitter vb.) erişimde ciddi yavaşlama ve sorunlar olması gayet normal diyebiliriz.

Radore Veri Merkezi’de konuyla ilgili sosyal medya hesaplarında bilgilendirme yazıları yayınladı. Ülke içi sunucularda barınan sitelere erişimde bir sorun söz konusu değil ancak ziyaret ettiğimiz çoğu sitenin Türkiye’de barınmadığını da biliyoruz. Sorunun çözülmesiyle birlikte sizleri haberdar edeceğiz ancak internetin eski performansına dönmesiyle bunu sizin de rahatlıkla fark edeceğinizi düşünüyoruz.

YORUMLAR