#Genel

Turkcell, Vodafone ve Türksat ortak altyapıya geçiyor, Turk Telekom katılmadı

Bugün Turkcell, Vodafone ve Türksat bir anlaşma imzalayarak ortak altyapıya geçmeye karar verdiler, bu kararla altyapıda rekabetçi anlayışı anlayışı ortadan kaldırıp uzlaşmacı bir tavırla müşteriye hizmeti daha kısa sürede ve hızlı ulaştırabilecekler.  Peki neden böyle bir antlaşmaya vardılar ve altyapıda neden rekabet ortadan kaldırılmaya çalışılıyor? Sizler için araştırdık…

Mahallenizde Turkcell, Vodafone veya Türksat müşterileri olduğunu düşünün bu zamana kadar bu müşterilerin internet hizmeti alabilmesi için her markanın aynı sokağa ayrı ayrı fiber hat döşemesi gerekiyordu ya da altyapının %78’ine sahip olan Turk Telekom’un hattını kullanabilmek için her firmanın uçuk ücretler ödemesi gerekiyordu. Şimdi Turkcell, Vodafone ve Türksat altyapı konusunda birleşerek tek bir hat döşemeye ve bu konuda rekabeti ortadan kaldırmaya karar verdiler bu sayede Türkiye’nin fiber altyapıya sahip olması çok daha kısa sürede ve hızlı şekilde gerçekleşecek çünkü her firma ayrı ayrı hat döşemek yerine birleşip ve bir hat döşeyecekler.

Böyle tarihi bir anlaşmada neden Turk Telekom yok?

Bu sorunun aslında oldukça basit bir cevabı var: çünkü Turk Telekom Türkiye’deki fiber altyapısının %78’ine sahip yani Turk Telekom’un altyapı konusunda rekabetçi olması onun için oldukça olumlu üstelik bu sayede diğer telekomünikasyon firmalarından da çok büyük kiralar alabiliyor.

Turk Telekom’a ortak savaş mı açıldı?

Bir yere kadar ”evet” diyebiliriz 3 büyük firma (Vodafone, Turkcell, Türksat) güçlerini birleştirerek Turk Telekom’un altyapısına mahkum olmadıklarını göstermek istiyor.

 

YORUMLAR