#Genel

Türkiye’de Bir İlk: Sosyalmarka100 Açıklandı

Diplomacy.Live tarafından geliştirilen Türkiye’de ilk kez yapılan Sosyalmarka100 Dijital reyting araştırması tamamlandı ve açıklandı.

Dünya markaları arasında uygulanan bu araştırma ülkemiz markaları içinde ilk olarak yapıldı, Türkiye’de yer alan firmaların sosyal medya performansları yani reytingleri değerlendirildi ve ilk 100 marka seçildi. SosyalMarka100 metodolojisi dijital varlık, bu varlıkların kişiselleştirmesi, güncelliği, etkileşimi, yarattığı etki ve ortaya koyduğu inovatif araç/projeler ana başlıklarındaki 158 göstergeden oluşan parametreler ışığında oluşturuldu.

22 dijital varlık kategorisinde 158 gösterge, 100 markaya ait 146 internet sitesi, 555 sosyal ağ sayfası/kanalı/hesabı ve iOS, Android, Blackberry ile Windows tabanlı 146 mobil uygulama değerlendirildi. 3 ayda bir güncellenecek olan SosyalMarka100, Türkiye’de özel sektörün dijital dönüşüm yolculuğunda en önemli ölçüm araçlarından biri olacak gibi görünüyor.

Genel listelemede lider Garanti Bankası oldu ardından THY ve Akbank geliyor.

Sosyalmarka100

 

 

Twitter’da Mavi, Facebook’ta Garanti, Instagram’da Avon, YouTube’da Ülker…

sosyal marka

 

[haber id=”812″]

Türkiye’de markaların sosyal medya değerinin ve çalışmasının ölçülmesi için çok iyi bir değerlendirme platformu olduğunu belirmek isteriz, gelecek yılki ölçümlerde firmaların giyilebilir teknoloji, sanal gerçeklik gibi konulardaki çalışmaları da göz önüne alınacağı vurgulanıyor.

Listenin tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

YORUMLAR