#Genel

Türkiye’de ki veri merkezi kıtlığı [inceleme]

Bir yıla yakın süredir dünya çapındaki veri merkezlerini, hosting firmalarını yakından takip ediyorum ve araştırıyorum,veri merkezi sayılarının ülkelerin siber ve ekonomik anlamda gelişmişlik seviyesiyle paralel olduğunu düşünüyorum öyle ki 21. yüzyılda internet demek neredeyse herşey demek!

Her konuda olduğu gibi internet servislerini ithal eden ve ihraç eden ülkeler bulunuyor ve bu da teknolojinin dünyadaki gerçek çıkış noktalarını, gerçek merkezlerini gözler önüne seriyor. En basitinden Google’a Datacenters in USA yazıp arattığınızda karşınıza çıkan dev listeleri görebilirsiniz. ABD’nin en az yerleşim olan bölgelerinde bile sağlam veri merkezi firmalarına rastlamanız çok kolay, Türkiye’de ise ülkemizin doğu bölgelerinde hiç veri merkezi bulunmazken batıda sertifika almış veri merkezi sayıları 30’u bile geçemiyor bu gerçekten üzücü.

veri merkezi

ABD’de Co-location hizmeti alabileceğiniz veri merkezi sayısı yaklaşık 1544! Sadece California’da 197 veri merkezi bulunuyor. Türkiye’de bu hizmeti alabileceğiniz sertifikalı veri merkezi sayısı ise 40’ı geçmiyor! İstanbul’da Tier sertifikasına sahip veri merkezi sayısı 20’yi geçmiyor.

Bugün Türkiye’den dev internet girişimleri çıkmıyor gibi tartışmalara giriyoruz Avrupa ve Asya’nın tam ortasında yer alan ülkemizde uluslararası hosting sektörü pas geçilmiş durumda ne Avrupa’nın interneti Türkiye üzerinden sağlanıyor ne Asya’nın interneti, hatta Türkçe yayın yapan web sitelerinin çoğu yurtdışında barınıyor.

Avrupa ve Asya’ya internet, hosting veya Co-Location servisleri sunabilmemiz için çok çok ideal bir coğrafyada bulunmamıza rağmen biz bu fırsatı da her gün biraz daha elimizden kaçırıyoruz daha ülkemiz girişimcileri girişimleri için lokasyon anlamında Türkiye’yi seçmezken/seçemezken biz Türkiye’den dünya çapında girişim çıkmasını bekliyoruz ama sadece bekliyoruz.

Neden böylesi bir coğrafyada bu kadar az veri merkezi?

Dediğim gibi Asya ve Avrupa’nın tam ortasında klasik bir söyleyiş olan köprü görevi gören ülkemizde neden internetin dünyadaki köprüsü, taşıyıcısı değiliz?

Birinci sebep hepinizin bildiği gibi ülkemizde vergi oranlarının bu alan için de çok yüksek olması genelde yüksek sermayelerle ve risklerle giriş yapılması gereken bu sektörün zorlukları fazla ve maddi kayıp korkusuyla kobiler bu işe el sürmek istemiyor.

İkinci sebep ise en kritik konulardan birisi olan veri merkezi için gereken ürünlerin %90’ının ithal edilmesi gerektiği! konu elbette yine vergiye bağlanıyor dolar kurunun tavan yaptığı günümüzde sunucu gibi pahalı cihazları ülkeye sokmak ve bunu yüksek miktarda yaparak bir işe dönüştürmek herkesin harcı değil çok çok yüksek hatta bazen astronomik rakamlar gerekebilir.

Türk Telekom gibi büyük internet sağlayıcıları bu işi tekelinde tutuyor yüksek sermayeler bile olsa özellikle kurumsala hizmet sağlamak istiyorsanız alışkanlıkları yıkmak zorundasınız yurdum insanının alışkanlığını bozmak çok zordur.

Bu durumda hevesli girişimci bu işe girmekten vazgeçiyor ve her konuda olduğu gibi umudunu yitiriyor, tam anlamıyla hevesi kursağında kalıyor diyebilirim. Ama biz yinede umudumuzu yitirmemeliyiz imkansız diye birşey yoktur kim bilir belki bir Godaddy Türkiye’den çıkar zaten biz yapmazsak yakın zamanda çok uluslu hosting firmalarının Anadolu’yu işgal edeceğinden eminim!

Devletin veri merkezi kurma konusunda kobileri özendirici paketler hazırlaması ve ilk bir yıl vergi almama ve düşük vergi oranlarıyla devam etme gibi imkanlar sunmasıyla bu iş güç kazanabilir ve Avrupa ve Asya’nın hatta belki Kuzey Afrika’nın tam anlamıyla Veri Merkezi Anadolu olabilir!

Umutla bekleyeceğim…

YORUMLAR