#Girişimcilik

Yoğurdu Amerika’ya Sevdiren Adam: Hamdi Ulukaya

 

 

 

Çoğumuzun belki de adını duymadığı bu adamı öyle sanıyoruz ki hakkında vereceğimiz bilgilerden sonra sizler de seveceksiniz. Dünyaca ünlü Forbes dergisinde “ABD’de yoğurdun Steve Jobs’ı” olarak anılmayı başarmış Hamdi Ulukaya inanılmaz bir öyküye sahip.

Hamdi Ulukaya 1972 yılında Erzincan’ın İliç ilçesinde doğmuş, Kürt asıllı, Türkiye ve ABD vatandaşıdır. Anadolu’nun bağrında yetişmiş, ABD’de Facebook, Google, Microsoft, Apple gibi dünyaca ünlü şirketlerin dahi başaramadığı bir rekoru kendi kurduğu Chobani adlı yoğurt şirketi ile elde etmiş ve bu rekor da kendisine 2013 yılında dünya çapında yılın girişimcisi ödülünü kazandırmıştır.

22 yaşında henüz üniversiteden mezun bile değilken dil öğrenmek üzere ABD’ye giden Ulukaya, 2007 yılında Chobani yoğurt markasını kuruyor. Başarısı şu an Harvard Üniversitesi’nde  doktora dersi olarak okutulmakta olan Ulukaya’ya profesör bir gün; “20 yıldır aradığım, 20 yıl sonra bulduğum bir şirket seninki” demiş.

Chobani, ABD’de, dahası dünyada en hızlı şekilde (yaklaşık olarak 4 yılda) 1 milyar dolarlık ciroya ulaşan şirket. Snapchat’in halka arz edildikten sonraki 36 milyar dolarlık piyasa değerine rağmen halen 516 milyon dolar zarar etmekte olduğunu düşünürseniz, Chobani, takdire şayan bir başarı. Bu rakama ulaşana kadar hiçbir yatırımcıdan bir destek almadığını da düşünürsek ayrıca takdir etmemiz gerekir.

Chobani isimli yoğurt markasını kurduğunda oldukça az miktarda paraya sahip olduğunu söyleyen Hamdi Ulukaya, şirketini ABD hükümetinin KOBİ desteğinden faydalanarak kuruyor. Ayrıca kurduğu işle ilgili önceden gelen hiçbir bilgisi ve deneyimi olmayan, aynı zamanda bu alanda belli bir çevresi de bulunmayan Ulukaya’nın herhangi bir üniversite eğitimi ve diploması da bulunmuyor. İngilizceyi bile henüz tam konuşamayan Ulukaya, tek bir yatırımcıdan dahi destek almadan bu başarıyı elde ediyor.

Hamdi Ulukaya şu an 1.68 milyar dolar servete sahip. Kurduğu şirketin piyasa değeri 8 milyar dolar. Ayrıca bu şirket ABD yoğurt piyasasının %50den fazlasını elinde bulunduruyor. Türkiye’de bu piyasa değerinde henüz bir şirket yok.

Normalde tek başına 5.4 milyar dolarlık servete sahip olacakken, elinde bulundurduğu serveti çalışanlarıyla paylaşmaktan çekinmeyen sosyo-kapitalist anlayışa sahip bir patron olan Ulukaya henüz 45 yaşında ve bu da ona ‘kendi çabasıyla milyarder olmuş en genç Türk milyarderi’ ünvanını kazandırıyor.

 

İşte karşınızda Hamdi Ulukaya’yı tüm samimiyetiyle kendi ağzından dinleyebileceğiniz bir video!

 

 

 

 

 

ETİKETLER
YORUMLAR