#Endüstri 4.0

Türkiye’nin bağcılık alanında ilk Endüstri 4.0 projesi: VitiVR

Sanal gerçeklik teknolojisinin disiplinler arası artan kullanım yaygınlığıyla birlikte her alanda uygulanabilen bu teknolojinin uygulamalarını, Türkiye’nin ilk sanal gerçeklik laboratuvarı VR First BAU’da geliştirilen sanal gerçeklik projeleriyle daha çok görmeye başlıyoruz.

Endüstri 4.0 teknolojilerinden biri olan sanal gerçeklikte, tarım/ziraat alanı için geliştirilen, çocuk ve yetişkin eğitiminde de şu sıralar sıkça duyduğumuz oyunlaştırma yönteminin kullanıldığı bir serious game –ciddi oyun, uzaktan öğrenim simülasyonu VitiVR Bağcılık Eğitimi deneyimi için proje sahibi, eğitim geliştirme uzmanı Selin İşmen ve VR First BAU laboratuvarı yönetim kurulu üyesi Yrd.Doç.Dr. Güven Çatak ile görüştük.

Akademik alanda kullanılması planlanan VitiVR Bağcılık Eğitim Simülasyonu, sanal gerçeklikte Endüstri 4.0 odaklı eğitim projelerinin geliştirilmesi için öncülük ediyor ve sanal gerçekliğin Endüstri 4.0 alanına girdiğinde ne kadar faydalı projeler ortaya çıkacağı yönünde de bize ipucu vermiş oluyor. Proje, Michigan State University Game Lab ile eş zamanlı olarak yürütülüyor ve bu eş zamanlılıkla dünyada da alanında ilk olma özelliği taşıyor.

VR First BAU VitiVR

VitiVR’ın tamamlanmak üzere olan prototipinde, Amerika, Fransa ve İtalya’nın üç ünlü bağında kış budaması yaparak bağcılık deneyimini sanal ortamda yaşayabiliyorsunuz. Eğitimde oyunlaştırma yöntemi kullanıldığı için budama yaptıktan sonra değerlendir butonuna tıklayarak hatalarınızı ve nasıl budama yapmanız gerektiğini görebiliyorsunuz.

VitiVR Bağcılık Simülasyonu

Selin İşmen; ”Sanal ortamda eğitim yönergelerinin oyunlaştırılarak sunulması, simülasyon kullanıcısına hata yapma şansı sunuyor. Ziraat fakültesi öğrencileri öğrenim süreleri boyunca Türkiye’de gerçek bir bağda bu deneyimi yaşama imkanı bulamazken, bu simülasyon sayesinde sanal ortamda teorik öğrenimlerini pratiğe dökerek deneyimleyebilir ve profesyonel yaşamlarına başlamadan oryantasyon sürecini hızlandırabilir” diyor.

Özellikle bağcılığın dünyada önemli merkezlerinden biri olan Anadolu coğrafyasında Ziraat Fakültesi öğrencilerinin yeterince bağcılık deneyimi yaşayamadığını biliyoruz. VitiVR Bağcılık Simülasyonu ile dünyanın herhangi bir yerinde sanal gerçeklik gözlüğü ve bilgisayarınızla bağcılık eğitimi alabilecek duruma gelinmesi amaçlanıyor. Projenin özellikle son kullanıcı için değil, akademik kurumlar için kullanılması hedefleniyor. Söylediğimiz gibi VitiVR bağcılık alanında geliştirilmiş bir eğitim projesi ancak Türkiye’de Endüstri 4.0 teknolojileri projeleri geliştirilmesi için öncülük etmesi yönüyle de oldukça önemli diyebiliriz.

Selin İşmen

Proje sahibi Selin İşmenVitiVR Team