#Genel

TV Ölüyor, YouTube Kanalları Gelişiyor!

Okan Bayülgen yıllar önce şöyle bir şey söylemişti ”İleride televizyonlar tarihe karışabilir, herkesin kendi televizyonu olacak herkes kendini yayınlayacak”

Bayülgen’in birkaç yıl önce söylediği bu söz çok geçmeden gerçekleşti, artık herkes kısa süre içerisinde kendi YouTube kanalını açarak kendi ürettiği içerikleri kendisiyle birlikte yayınlayabiliyor ve büyük izleyici kitlelerine ulaşabiliyor. Türkiye YouTube’u geçtiğimiz 2 yıl öncesine göre çok kısa sürede büyük gelişmelere sahne oldu.

İnsanlar Kendi İçeriğini Kendisi Seçiyor

Özellikle 18-25 yaş arası izleyicilerin yoğunlukta olduğu bu YouTube kanallarında kullanıcılar kendi istediği içeriği seçiyor ve bu yaş grubu izleyiciler YouTube kanallarının sunduğu bu seçeneklilik sayesinde çoğu izleyici artık televizyon izlemek yerine YouTube’a giriyor ve arzu ettiği içeriği izliyor ardından yorumluyor veya beğeni listesine ekliyor.

Bu sayede televizyon akışına bağlı kalmak zorunda kalmıyorsunuz, istediğiniz zaman YouTube’dan içeriğinizi seçiyorsunuz üstelik TV’ye göre yorumlama, beğeni gibi özellikleri kullanarak içerik yaratıcısıyla etkileşim halinde olabiliyorsunuz. Gün geçtikçe gazetelerin tirajının düşüşü gibi televizyon izlenme oranları da özellikle gelişmiş ülkelerde düşüş göstererek yerini internet sitelerine, YouTube kanallarına bırakıyor. Yakın zamanda Türkiye’deki YouTube kanalları ve televizyon kanallarıyla ilgili verileri sizlerle paylaşacağız.

Youtube kanalları

 

Ben Ne İzliyorum?

Açıkçası ben National Geographic vb. belgesel kanalları dışında artık televizyon izlemiyorum, canım eğlenceli şeyler izlemek istediğinde YouTube’dan Ruhi Çenet’i açıyorum veya biraz hayatımı düzene sokayım yeni bilgiler öğreneyim dediğimde Barış Özcan’ı izliyorum, peki hiç haber takip etmiyor musun diye soracak olursanız da haber sitelerini ziyaret ettiğimi söyleyebilirim bu sayede gündemi daha hızlı takip edebiliyorum.

[haber id=”950″]

 

ETİKETLER
YORUMLAR