#Genel

UPS Ruanda Cumhuriyeti’nde Drone kullanmaya başlıyor

Dünyaca ünlü kargo şirketi ve vakfı UPS son zamanlarda lojistikte kullanılması planlanan ”Drone” ları gerçek operasyonlarında kullanacak ilk firmalardan birisi olmaya hazırlanıyor.

Zipline robotik şirketi tarafından UPS için özel olarak üretilecek Drone’ların (insansız hava aracı) ilk olarak kritik sağlık malzemelerinin insanlar tarafından ulaşılması riskli bölgelere taşınması için kullanılacağı belirtiliyor. Proje ilk olarak pilot bölge olarak seçilen Afrika’da bulunan bir ülke olan Ruanda Cumhuriyeti’nde uygulanmaya başlayacak.

Bu konuda UPS vakfı hükümete 800 bin$’lık bir bağışta bulundu ve UPS firması Zipline insansız hava üreticisi ve uluslararası aşı üretiminde profesyonel bir firma olan Gavi işbirliği imzaladı.

Ruanda Hastalıkla Mücadele Ediyor

ruanda cumhuriyeti

Ruanda Cumhuriyet’inde Afrika’nın çoğu ülkesi gibi yaşam şartları oldukça zor ve halk hastalıkla mücadele içinde.

Bu yılın ilerleyen tarihlerinde Ruanda hükümeti, ülkenin batı yarısındaki 21 kan nakli merkezine günde 150 kadar hayat kurtarıcı kan teslimatı yapabilecek Zipline insansız hava araçlarını kullanmaya başlayacak. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, doğum sonrası kan kaybı ile anne ölümlerinin en fazla olduğu yer Afrika, bu nedenle tüm kıtada hayat kurtarıcı kan nakline ulaşmak kritik bir önem taşıyor bu sorumluluğu da Drone’lar üstlenecek.

 

YORUMLAR