#Yeni Medya

Wikipedia’ya neden erişim engeli geldi?

Dünyanın en büyük ücretsiz internet ansiklopedisi Wikipedia Türkiye’de BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından 29 nisan 08.00’dan koruma tedbiri yani erişim engellemesi uygulanmakta.

Vikipedi erişim engeli

Erişim engeli Türkiye’de web sitelerine erişimi sürekli olarak kontrol eden ve erişim engellerini duyuran Turkey Blocks tarafından ilk olarak duyuruldu ve kısa süre içerisinde durumu fark eden kullanıcılar sosyal medya üzerinden tepki gösterdi ve Twitter’da #Wikipedia trend topic oldu.

Peki dünyanın en büyük ve ücretsiz internet ansiklopedisi neden erişime engellendi?

Anadolu Ajansı aracılığıyla erişim engeline dair bazı notlar paylaşıldı, paylaşılan notlarda; “Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içerikler” yayında olduğu için erişim engeli uygulandığını, konunun Wikipedia yetkililerine bildirildiğini ancak buna rağmen henüz bir harekete geçilip içeriklerin kaldırılmadığı belirtildi.

Ayrıca Geçmişte Vikipedi’ye sayfa bazlı engel uygulandığını belirten Turkey Blocks’tan Alp Toker “Daha önce, mahkeme kararıyla sayfalar tek tek engellenebiliyordu. Ancak Wikipedia’nın 2015’te HTTPS (güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı) protokolüne geçmesinin ardından erişim sağlayıcıları artık tüm siteyi engellemek zorunda kalıyor” dedi.

”Wikipedia Kurucusu Jimmy Wales tepkisini belirtti”

Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales Twitter hesabı üzerinden”Bilgiye erişim temel insan hakkıdır. Türkiye halkının bu hakkını savunma mücadelesinde hep yanında olacağım” şeklinde bir tweet attı.

 

YORUMLAR