#Genel

Windows 10’a Gece Modu Geliyor!

Akşamları bilgisayar kullanan bireyler için uyku ve sağlık sorunu yaşatmamak adına Microsoft, Karanlık bir tema geliştireceğini açıkladı. Tam olarak hazır olmadan kullanıma çıkan Windows 10, İndirme sürecinde ilk tarihinden bu yanan düzenli olarak güncelleme alan ve ortaya çıkan açıkları kapatmak için iyileştirmeler yapan Microsoft, Yaklaşık olarak dokuz ay öncesinde kullanıma sunulan işletim sisteminin en büyük özelliği “gece modu” oldu.

Gece Modu yani Karanlık tema,  Hem Android hem de Apple’ın iOS versiyonun da farklı uygulama isimleri ile bulunuyor.  Teknoloji devlerinin geliştirmiş olduğu uygulamaların özellikleri hemen hemen aynı durumda. Hedef aldıkları sorun ise gece kullanım sürecinde sulanan gözleri korumak. Gece boyunca bilgisayar kullanan kişilere sağlık sorunu yaşatmak istemeyen Microsoft, Geliştirmiş olduğu karanlık tema ile birlikte işletim sisteminin temasını değiştirerek parlaklığı azaltırken, Güç tasarrufuna da katkı payı sağlıyor. Bu özelliklerin dışında uyku ve yorgunluk gibi sorunların oluşmasında büyük oranda önleyebilecek.

twitter-dark-theme-640x0%20(1)[1]

Microsoft’un almış olduğu kararı tam açıklamasa bile Build 2016 etkinliğinde bu tarz bir açıklamada bulunmuştu. Yeni gelen güncellemeler ile Windows Store’a giriş yaparak CTRL + T tuşuna bastığınızda ara yüz tasarımında gece modunun yer aldığını rahatlıkla görebilirsiniz. Üçüncü parti olarak bu tarz sorunları ortadan kaldıran uygulamalar piyasada mevcut fakat Microsoft işletim sistemi kaynaklarına tam erişim sağlayarak üzerinde daha köklü değişikliklerin yapabileceği söyleyebiliriz.

YORUMLAR