#Teknoloji

Xbox One X Ürün İncelemesi

 Microsoft’un 4K canavarı için tanıtıma başlandı!

 Şimdilik elimizde bulunan bilgilere göre akıllıca tasarlanmış bir paket içerisinde bulunan altı teraflop grafiksel beygir gücü ile Xbox One X, konsolların şimdiye kadar hissettiklerinden daha yüksek bir seviyede. Oyunlar, konsol ve HDR destekli fantastik bir ayrıntı seviyesi ile kesinlikle çarpıcı görünüyor. Evet pahalı, ancak One X, bu yeni projesini öncekilerden çok daha büyük bir adım olarak nitelediğinden, ürünün pahalı oluşunu doğru buluyor.

 

 

Ürünün olumlu yönleri:

  • Etkileyici HDR performansı
  • Dolby Atmos desteği

 

 Ürünün olumsuz yönleri:

  • Pahalı olması
  • Oyunların tamamı ekstra özellikleri desteklemiyor olması
  • Full HD TV sahiplerine daha az fayda sağlıyor oluşu

Yeni üründe ilk olarak konsollar değişiyor. Eski ve yeni donanımların bir arada bulunduğu bir katalog ile yeni donanım kütüphaneleri, çakışan kütüphaneler fikrini ortaya çıkarıyor.Xbox One X, Microsoft için “cesur bir yeni dünyayı” temsil ediyor ve daha önce gelenlerden oldukça önemli bir ayrımı da gözler önüne seriyor; basitçe söylemek gerekirse Xbox One X, hali hazırdaki Xbox One oyunlarından hariç olarak piyasaya sürülecek.

Yeni geliştiriciler yalnızca orijinal Xbox One üzerinde çalışan oyunları yapmakta özgür olacakları halde (daha sonra bunun üzerinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz), One X için geliştirilen tüm oyunların daha eski donanımlarda oynanabilir olması gerektiği anlamına geliyor!

Xbox One’ı iPhone 6, One X’i ise iPhone 7 olarak düşünün. Bu durum One X’i, Xbox One’a oranla çok daha güçlü bir ürün kılar; bu yeni ve güçlü ürün, aynı zamanda eski uygulamaları ve hizmetleri de çalıştırabilmektedir.Xbox One X orijinal konsoldaki gücünde önemli bir artış sağladığı için, eski çözünürlüğünün dört katı olan Ultra HD’ye maksimum çözünürlüğü yükseltmesi için olanak tanıdı. Konsol oyunlarının ilk kez kullanıcılarına ekran üzerinde üstün çözünürlük sunması da, PC oyunları ile büyük rekabet içinde  gittiği anlamına geliyor!

Ürünün dezavantajı, öncesinde de belirttiğimiz gibi, elbette ki bu ekstra beygir gücünün satış fiyatı. Yeni makine, Xbox One’ın maliyetinin iki katı civarında; yani, 499 Dolar (449 £ / AU 649 $) karşılığında satılacak.

 

 

Biraz da söz konusu ürünün dizaynından bahsedelim. Xbox One X, Xbox One S’ye benzer bir tasarım taslağını takip ediyor. One S, Xbox One’a esin kaynağı olan VHS çalarından sonra yeni bir nefes alıyor ve Microsoft’un tasarım trendini devam ettiriyor. Eski ve yeni ürünün boyutlarında da şimdilik pek bir farklılık görülmüyor.

Dışarıdan bakıldığında iki ürünün en büyük farkı, renkleri. One S varsayılan olan temiz bir beyaz renk şemasına sahipken, yeni konsol kendini bu konuda daha çok gri rengine teslim ediyor.Donanımın karışıklığı önlemek için öncekinden farklı görünmesi gerekiyor evet ama, biz beyaz renk şemasını tercih etmediğimizi söylesek yalan söylemiş oluruz!

Makinenin ön yüzünde ince bir slot ve disk yuvası, tek bir USB girişi, bir Xbox logosu örülü bir ‘açık’ düğmesi, bir denetleyici senkron düğmesi ve bir IR alıcısı bulunuyor. Disk yuvası, konsolun üstü ile alt kısmı arasındaki bölme çizgisine inmesine rağmen, Xbox One S’dekine oldukça benzer.

Arka planda ise One S ile olan benzerlikler devam ediyor. Soldan sağa doğru bir güç bağlayıcısı, HDMI çıkışı, HDMI girişi, iki USB portu, bir IR çıkışı, bir Optik Ses portu ve bir Ethernet portu bulunuyor.Konsol, 12GB GDDR5 RAM’in yanı sıra 2.3GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli bir CPU ile donatılmış olacak. Bununla beraber makine, 1 TB sabit diske sahip olacak ve Xbox One S’de bulunan Ultra HD Blu-ray oynatıcı eski halinde ufak bir değişiklik yapacak.Ürün, Nvidia ve AMD’nin en yeni üst seviye kartlarının GPU gücüne pek sahip değil ancak Blu-ray oynatıcının ve Dolby Atmos’un birleşimi sayesinde, modern oyun PC’lerinden daha geniş bir yetenek yelpazesine sahip olmuş olacak.

Bu arada hemen kafanızdaki soruya cevap verelim, ham özelliklere dayanan PS4 ve Xbox One’ı karşılaştırmak neredeyse anlamsız. Bunlar, tamamen farklı kodlarla çalışan tamamen birbirinden ayrı iki makine. Bu nedenle, Xbox One X’in Sony’nin 4K rakibi olan PS4 Pro’dan bile daha güçlü olduğunu biliyoruz; oyunun performansı, API’lerin donanımlarında ne kadar iyi olduğunu gösteriyor.

60fps’lik bir kare hızıyla Ultra HD’de çalışan Forza motoru gibi, donanımın ne yeteneğine sahip olacağına dair ipuçları veriyorduk, ancak bu bilgi, bir takımın 60fps’lik bir çerçeve ile iki gün geçirmesinin bir sonucuydu. Aynı motor şimdi, Microsoft’un konsol donanımının son nesli olanı için geliştirildi. Bu yıl içinde bünyesine ücretsiz bir One X yaması alacak olan Forza Motorsport 7’de önceden, Xbox One X’in gücü, arabanın içinde ve dışında muhteşem ayrıntılar eklemek için kullanılıyordu. Şimdi ise kokpite oturduğunuzda direksiyon simidinde dikiş yapabilirsiniz ve üçüncü bir kamera ile otomobiller, kaybolduklarında bile netlik detaylarını koruyacaklar. Savaşın 4. vitesine geçtiğimizde, konsolun güneş ışığıyla HDR özelliklerini göstermesine imkân tanındığını görecek, oyunun Tek X versiyonunda karakterimizin ayağının altındaki çok daha keskin gölgeler olduğunu fark edeceğiz.

 

 

Bu efektlerin tümü, 4K’lık olmayan bir ekranda görüleceği gibi görünmese de, Microsoft, konsolun 4K’de çalışmaya devam edeceğini belirtti.Bu durumu şimdilik tam anlamıyla örnekleme şansımız olmasa da, anlattıklarımızı Nvidia’nın ekran kartlarındaki benzer teknolojinin, herhangi bir zihin rahatsızlığı olmaksızın geliştirilmiş görüntüler üretmesine biraz olsun benzetebileceğimizi düşünüyoruz.

 xbox-one-x ‘dan çevrilmiştir.

ETİKETLER
YORUMLAR