#Genel

Yapay Zekalar CAPTCHA Güvenliğini Geride Bıraktı!

Güvenlik adına yapılan bir takım araştırmalarda, Facebook ve Google tarafından kullanılan fotoğraf ve alfa numerik güvenlik doğrulamaları CAPTCHA sistemleri yapay zekalar tarafından kısa süre içerisinde çözüldü. Yapay zeka kullanarak sistemi geride bırakmayı başaran araştırmacılar, İnsanlardan daha da başarılı ve hızlı bir şekilde bu kodu çözdüklerini açıkladılar.

Gerçekleştirilen sistem, Tamamen yapay zekanın öğrenme yoluyla birlikte CAPTCHA sistemlerini neredeyse insanlarda olduğu gibi çözmesi üzerine kurulu durumda. Yapay zekâ insanlardan çok daha zorlu öğrenme yollarına sahip olsa bile, İnsanların zekasına günden güne yaklaşmaya devam ediyor. Oluşturulan zeka sistemi ile 2235 CAPTCHA algoritmasını Google üzerinde gerçekleştirilen deneylerde yüzde 70.7 oranında etkili sonucu 19.2 saniyede oluşturdu.

gcaptcha_39be84e5[1]

Facebook üzerinde yapılan testlerde ise 200 CAPTCHA işlemi yüzde bazında 83.5 oranında büyük bir başarı ile çözümlendi. Yapay zeka Facebook üzerinde Google’a nazaran çok daha başarılı bir halde olabilir. Facebook CAPTCHA sisteminde kullanıcıların fotoğraflarını kullanıyor, Bu da yapay zekayı Google’ın kullanmış olduğu düşük kaliteli fotoğraflara göre çok daha başarılı bir hale getiriliyor.

Yapay Zekaya Sahip Olmak Maliyetli mi?

Yapay zeka ve CAPTCHA kodu çözme işleminin gerçekleştirilmesinin maliyeti 24 saat içerisinde 63,000 CAPTCHA çözümlemesi için toplamda 96 Euro maliyeti gerekiyor. Maliyetlerin dışında uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda sistemin saldırısı ve süresinin doğruluk payını inanılmaz bir şekilde yorumladılar.

YORUMLAR