#Eğlence

Yepyeni bir TV uygulaması Puhu TV ve Fİ

Puhu TV, Doğuş Holding bünyesinde hizmet vermeye başlayan, içerisinde yüzlerce dizi ve filmi barındıran ve yüzlerce dizi ve filmi yüksek kalitede izlemenizi sağlayacak yeni nesil bir online televizyon. Puhu TV ‘yi bilgisayardan, akıllı telefonlardan, tabletlerden ve Smart TV lerden kolayca izleyebilmekteyiz. Ayrıca, Puhu TV’nin kullanıcılarına sunduğu tüm diziler ve filmler tamamen ücretsiz. Dijital dünyada hızla büyüyen ”dijital televizyonculuk” anlayışı aslında oldukça beklediğimiz bir şey yeni medya günden güne yayılmakta.

Peki, Puhu TV birden gündemi nasıl ele geçirdi? 

Yanıt basit: Fi. 

Dijital ortamda yayınlanan sayılı dizilerden olan ve kitaptan uyarlanan ilk dijital dizi sıfatını alan Fi, Azra Kohen’in  üçleme kitabı Fi, Çi, Pi serisinin ilki. Fi, ismini son zamanlarda sıkça duyduğunuz Altın Oran’dan alıyor. Kitabında da olduğu gibi dizinin merkezini de bu tema oluşturuyor. Romanda da sürekli aşkta ve hayatta kendi Fi sayısını arayanlar anlatılmaktaydı, dizide de aynı şekilde olduğunu gözlemliyoruz. Diziyi incelediğimizde, Fi kitabının ana karakteri Duru’yu, ünlü oyuncu Serenay Sarıkaya canlandırıyor; Kitabın, kafasına taktığı her şeyi elde etmek için sınır tanımayan karakteri Can Manay ise dizide Ozan Güven tarafından canlandırılıyor. Dizinin sanata aşık, yetenekli ve yakışıklı akademisyeni Deniz, Mehmet Günsür’ün etkileyici performansı ile güzel bir uyum yakalıyorken kitabımızın çalışkan karakteri Özge, Berrak Tüzünataç tarafından canlandırılıyor.Dizinin yönetmenliğini, ünlü oyuncu Derya Baykal’ın yönetmen oğlu Mert Baykal üstlenmiş.Kitabı senaryolaştıran isim ise Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde de Mert Baykal ile birlikte çalışan senarist Nükhet Bıçakçı.

Peki Fi ile ne düşünmemiz gerekiyor?

Kohen’e  göre yaşadığımız bu dünya büyük bir karmaşa içerisinde ve bu karmaşanın nedeni ne eğitim, ne işsizlik ne de parasızlık. Ona göre ailelerin çok büyük bir hatası var. Özellikle çocuklarını aşırı korumacı yetiştiren anneler, çocuklarına kimlik bilinci yüklemeyerek bireyselliğe erken yaşta uyanmalarını engelliyorlar. İşte kitap, bunun farkındalığını ortaya çıkarmaya çalışan dört ana karakter etrafında şekillenmiş bir eser. Aslında kitabın arka kapağında da yazdığı üzere, Fi, deneyimin içinde kaybolmak yerine korkmadan deneyime sahip olmanın yolculuğudur. İçinde bolca bulunan manipülasyon, seks, aldatma ve aldanma hikâyeleri belki herkesin dikkatini çekebilir ama gerçeklerden yola çıkılarak ulaşılmak istenen yerde sadece farkındalık vardır.
Fi güzelliğin lanetlendiği, zekânın yağmalandığı, iyinin kurban edildiği ve kasaba kurnazlığıyla yönetilen bu gezegende, içine doğduğumuz bu kutsal hayatı kutlamak için yazılmıştır. Kendi potansiyelini keşfetme cesareti gösterebilmiş gerçek kişilere, çatlama cesareti gösterebilmiş tohumlara adanmıştır. Bir kişiye duyulan aşktan daha acımasız bir şey var mıdır? 

Fi dizisi, etkileyici konusunun ve güçlü oyuncu kadrosu ve dizinin 4. Bölümünde boy gösteren Cem Yılmaz gibi konuk oyuncularıyla da hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden olumlu yorumlar almayı başardı. İlk 3 bölümüyle 3,5 milyonun üzerinde seyirciye ulaşan, 10 günde 10 milyon seyirci tarafından izlenen ve Şili dahil 6 ülkeye pazarlanan Türkiye’nin ilk internet dizisi, Fi’ye başarılar diliyor, yeni bölümleri merakla bekliyoruz!

 

YORUMLAR