#İlham

Zamanın içine karışan bir deha; Nikola Tesla!

‘’Hayat bir ritimdir. Her şey birbiri ile derin ve mükemmel bir ilişki içindedir. İnsan, güneş, yıldızlar… Bilgi içinde yaşadığımız evrenin bize sunduğu bir şeydir.’’

 

Sırp kökenli olan Amerikalı mucit Nikola Tesla, döneminin çok ilerisinde olan ve dünyayı kökten değiştirecek icatlara imza atmıştır. Günümüzde halen bilinmeyen, kullanılmayan ve kavranılamayan birçok icadı olan Tesla, Temmuz 1856 yılında Hırvatistan’ın Simircana köyünde doğmuştur. Ancak ne kadar kendisine sorulmuş olsa da her zaman aynı cevabı vermiştir, ben Hırvat değilim, ben bir Sırpım. Bilime olan merakı ilk gençlik yıllarında başlamıştır ve genç yaşında olmasına rağmen üst düzey makaleleri okumuştur.

Hayatımızı hangi noktada değiştirebileceğimizi, dünyayı nasıl etkileyeceğimizi hiç bilmezken, doğru zaman gelir ve ansızın yakamıza yapışır. Tesla da bir gün arkadaşı ile gezmeye çıkmıştı, bir parka gitti ve ne olduysa o parkta oldu. Tesla’nın aklına alternatif akım fikri geldi. Olayı yaşayan tek tanık olan arkadaşı Antoni durumu şu şekilde anlatmaktadır: “Parkta oturmuş ve gün batımını izliyorduk o sırada Tesla Geothe’den bir yazı okuyordu bir anda okumayı kesti ve yakınlarında bulduğu bir sopayı eline alarak toprağın üzerinde bir şeyler çizmeye başladı. Nikola adeta hipnoz olmuşcasına çizime devam ediyordu. Çizdiği temanın alternatif akım şeması olduğundan bahsetti.” Ampülün daha bulunmadığı bu dönemde, Tesla tüm dünyayı aydınlatmayı çoktan kafasına koymuştu. Ve Tesla’nın ışığı, evrene karışmaya o gün başlar.

Nikola tesla

“Şimdiki zaman onlara ait olabilir, ama gelecek, ki ben hep bunun için çalıştım, bana ait.”
-Nikola Tesla

Bugün zannediyoruz ki, radyoyu Marconi icat etti, X ışınlarını Röntgen keşfetti, vakum tüp amplifikatörünü de Forest…. Oysa, Floresan lambayı, neon ışıklarını, hız ölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, radarın temellerini, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını da Tesla icat etmiştir. Hayallerinin peşinde, ışığın izinden giden Tesla, ilk defa elektriğin bir kaynaktan çevreye yayılarak kablosuz ve çok yüksek miktarlarda iletilebileceğini söylemiştir. Daha sonra yaptığı deneylerle de bunu göstermiştir.

Tesla’nın rüyası, dünyaya bedava enerji sağlamakdı. Yatırımcı J.P. Morgan’ın sağladığı 150 bin dolarla Tesla Telsiz Yayın Sistemi/Wardenclyffe adındaki kulenin yapımına Long Island, New York’ta başladı. Bu yayın kulesi, dünyanın telefon ve telgraf servislerini bağlayacaktı. Aynı zamanda resimleri, borsa verilerini, ve hava durumu bilgisini dünya çapında aktaracaktı. Maalesef, Morgan bunun dünyaya bedava enerji anlamına geldiğini farkettiğinde bu işe para yatırmayı kesti. Dünya, henüz duyulmamış olan sesin ve resmin iletiminden sonra onun bir kaçık olduğunu düşündü. Eğer destek o gün kesilmeseydi, günümüzde insanlar elektriği ücretsiz bir şekilde kablosuz olarak kullanabilecekti.

Nikola Tesla, ilhamlarının bir çoğunu doğadan ve eski felsefelerden alıyordu. Hayalleri arasında yenilebilir ve sınırsız enerjinin kontrol altına alınması ve verimli kullanılması yatıyordu. Ancak bunun için kusursuz bir mekanizma yaratmak gerekiyordu. En önemli projelerinden biri, Kablosuz Enerji İletimiydi. 20 adet ampulü kablo olmadan 25 mil uzaktan yakabildiği kayıtlara geçmiştir. Ve hatta, endüstrinin floresan lambayı “icat etmesi”nden 40 yıl kadar önce kendi laboratuvarında floresan lamba kullanıyordu. Sadece bu kadar da değil, 1898’de, Madison Square Garden’da dünyaya ilk uzaktan kumandalı model botunu gösterir. Yani Tesla’ya uzaktan kumandalı uçaklar, arabalar ve botlar (ve hatta televizyonlar) için de teşekkür edebiliriz.

Kısaca değerlendirdiğimizde, Robotun İcadı Tesla ile Başlıyor, Uzaydan Sinyaller Alıyor, Haarp Teknolojisinin Temellerini Atıyor, Philadelphia Deneyini Gerçekleştiriyor, Zaman Makinesi üzerinde çalışıyor, Radar Teknolojisinin Temelleri Atıyor, ve dünyanın ilk hidroelektrik santralini Niagara şelalerinde gerçekleştiriyor.

Dünya onun kaçık olduğunu düşünürken o, ‘’Tüm dünyayı aydınlatmak istedim. Dünya’nın Güneş gibi parlaması için yeterli miktarda enerji mevcut. İstediğimi yapmama izin verselerdi, tıpkı Satürn’ün etrafındaki halka gibi Dünya’nın da ekvator kısmında da ışıktan bir halka olacaktı.’’ dedi, İnsan kuşlara karşı duygusal olmalı. Onlar gerçeğin habercisidirler. Çocukken çatıdan uçmak istedim ve düştüm. Hesaplamaları yanlış yapmışım. Unutma, gençlik yaşamdaki en önemli kanattır!’’ dedi ve nicelerini…

Yaptığı diğer buluşlar:

* Floresan ampül kullanmaya başlanmadan önce Tesla labaratuvarlarını floresan lamba ile aydınlatmıştır.

* Neon lambasının temellerini atmıştır.

* Yüksek frekans sayesinde röntgen filmi yapmıştır.

* Mekanik aletler fikri ilk olarak Tesla’dan çıkmıştır, notlarında bu aletlere sensör eklenerek kendi kendine hareket edecek şekilde geleceklerini yazmıştır.

* Yüksek frekansın bobini ile havadan elde ettiği enerji ile bir vakum tüpü kablo kullanılmadan aydınlatılmıştır yani kablosuz elektrik.

* Otomobillerde kullanılan ilk hız göstergesini 1906 yılında icat etmiştir.

* Patentini aldığı kendi adı ile Tesla bobini dediği bobin sayesinde insan elinden çıkan en büyük şimşeği oluşturmuş ve bu şimşek 40 metreye atlayabilmektedir ve gürültüsü 35 km’den duyulmuştur.

* Tesla Bobini sayesinde otomobillerin bujisini ateşleyen bobin icat etmiştir.

* En büyük hayali elektrik dalgalarını atmosfere iletmekti yani sınırsız enerji üretmekti.

* Maddenin aslında enerji olduğunu söylemiş Einstein ise ispatlamıştır.

* Başka gezegenden gelen sinyaller. Tesla çok büyük bir dehaydı.

* Manyetik alanı ilk düşünen ve icat edendir.

* Tesla yapmış olduğu çalışmalar neticesinde frekans ile titreşen bir osilatör icat etmiştir 50 yıl sonra kabul edilmiştir. İcat ettiği osilatör o kadar güçlüydü ki tam kapasite ile çalıştırılsa dünyayı ortadan ikiye bölebilir denmektedir. İşte bu osilatör H.A.A.R.P teknolojisinin atası sayılmaktadır.

* 1935 yılında radarı bulunan kişi Robert olsa da aslında radar Tesla tarafından keşfedilmiştir. Hatta uzakta bulunan cisimlere dalga darbeleri yolluyordu. Kozmik ışınları da keşfeden de Nikola Tesla’dır.

* Uzayda başka varlıkların olacağı konusunda aşırı derecede ilgilenmiştir. Dünyada ilk defa 1899 yılının mart ayında uzaya ses dalgası göndermiştir.

* Kendisine ait olan 700 patent ile en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir.

* Nobel ödülünü kabul etmemiş dünyada tek kişidir.

* Eğer bugün, geçmişte yaşamış ve bizim geleceğimizi o zaman, gözleriyle bizzat görmüş birini anlayabiliyor isek, inanalım ve başaralım. Gelecek belki de avuçlarımızın, kalbimizin, beynimizin içindedir.

ETİKETLER
YORUMLAR